Místní skupiny‎ > ‎Praha‎ > ‎Co se děje v Praze‎ > ‎

"Kariéra" v církvi "na okraji." Kronika Logosu Praha s Ladislavem Heryánem ~ 2. XII. 2012

přidáno: 30. 11. 2012 4:38, autor: Logos, LGBTQ věřící   [ aktualizováno 9. 1. 2013 12:01 ]

„To nejdůležitější je to, co se děje tady a teď. Pak každá maličkost má velikou váhu.“

Starozákonní čtení, které jsme během pražského setkání Logosu četli, bylo z Jeremiáše 33, 14–16. Tímto textem se v katolické církvi zahajoval církevní rok a nám poskytlo při besedě s Ladislavem Heryánem dobrý úvod...

Jeremiáš je ve vězení, je sám proti všem, v lidských měřítcích naprosto bez naděje. Podobně jsou na tom mnozí lidé kolem nás: lidé bez domova, lidé na okraji, narkomani, lidé nešťastní. 

„Přijde mi inspirativní, že v setkání s nimi Ladislav Heryán prožívá svoji víru nejintenzivněji: S lidmi, kteří jej přijali do své blízkosti, kteří kvůli své situaci mají vypěstovanou zvláštní citlivost k prožívání toho, co se děje tady a teď,“ ohlíží se za setkáním bratr Standa.

Spravedlnost, kterou tolik zmiňuje prorok Jeremiáš, chápe Láďa Heryán jako milosrdenství. A největší milosrdenství je v tom, že člověk má jistotu, že Bůh je s ním. 

Tato jistota člověku dává klid, ale nezbavuje ho všedních starostí. „Jak žít se starostmi a zároveň v klidu,“ ptá se Láďa Heryán.



Pozvánka na setkání

V neděli 2. prosince 2012 se sejdeme jako obvykle na kobyliské faře. Začátek ve 14.30, bohoslužba od 15 hodin a od 16.15 beseda s katolickým knězem Ladislavem Heryánem

S Ladislavem Heryánem si budeme povídat o jeho životní cestě s Ježíšem, o lidech, kteří jej inspirovali, o bezdomovcích a bezdomovectví jako bolesti i duchovní příležitosti a o spiritualitě komunit stojících na okraji společnosti.

Co se o Láďovi Heryánovi dočtete na české Wikipedii:

Narodil se v Petřvaldu u Nového Jičína 24. února 1960. Studoval stavební fakultu VUT v Brně a v létě 1981 se tajně

stal salesiánem. Roku 1987 emigroval do Říma s cílem dokončit studium teologie a vstoupit do misií v Africe. Po návratu do vlasti přednášel Nový zákon a řečtinu na Teologické fakultě Jihočeské university. Od září 2002 působí v Praze jako ředitel a kaplan salesiánské komunity v Kobylisích. V září 2009 se stal doktorem teologie. Dnes přednáší na Vyšší odborné škole Jabok, Institutu ekumenických studií a Evangelické teologické fakultě UK.

Díky práci v nízkoprahovém centru jej znají bezprizorné dětí i lidé bez domova. Je také knězem motorkářů, kterým jednou ročně slouží zádušní mši za přátele, jež zahynuli při svých divokých jízdách. 

Sám o sobě říká, že je něco jako Brouk Pytlík. Možná to tak ale vůbec není a je spíš jako Ferda Mravenec.