Místní skupiny‎ > ‎Praha‎ > ‎Co se děje v Praze‎ > ‎

Proslov Standy Kostihy na Most Pride 2022

přidáno: 22. 8. 2022 7:26, autor: Logos, LGBTQ věřící
Všechny vás moc zdravím!

Zní to jako fráze, ale opravdu si vážím toho, že tady můžu promluvit. Je mi 52, více než polovinu svého života jsem byl občanem Mostu, absolvoval jsem tu gymnázium, mám tu své kořeny, své rodiče, své přátele, a pořád se sem rád vracím.

Pride je hrdost. My, queer lidé, oslavujeme, že můžeme být jiní. Že tady není žádná totalita, která nás pronásleduje. Že není jedna „správná“ podoba člověka.

Pride by měl být hrdostí všech na to, že tady není žádná totalita, která by lesby a gaye nebo lidi jakkoliv jiné pronásledovala, zavírala a vraždila. Až bude pride všeobecnou oslavou rozmanitosti, budeme se všichni cítit bezpečněji.

Pride je zároveň připomínkou bojů queer lidí za svá práva. Česko je země, kde queer lidi stát naštěstí nepronásleduje. Zároveň ale nemáme stejná práva.

Pokud se mají dva lidé rádi a chtějí prožit život společně v dobrém i zlém, proč by měli uzavírat jiný typ vztahu jen kvůli své citové orientaci? Závazky jednoho člověka vůči druhému nejsou menší podle toho, o jaký pár se jedná. Je fér, aby se všichni mohli brát, protože láska je jen jedna.

Nejvíc tím trpí děti queer lidí. Nemají nárok na sirotčí důchod po úředně neuznaném druhém rodiči, úředně neuznaný druhý rodič vůči dětem, které vychovává, nemá vůbec žádná práva. A protože jsem už starší, vidím spoustu problémů, které mohou nastat, když rodiče jednoho z partnerů zestárnou a druhý partner je pro úřady vůči rodičům svého partnera úplně cizí člověk.

Můj muž je Nor, v Norsku bylo naše české registrované partnerství uznáno jako manželství a mně se tak stává, že když letím mezi Českem a Norskem, někdy v nějakou chvíli se měním z registrovaného partnera v manžela.

Dlouho jsem byl aktivní ve vedení společenství LGBT věřících Logos, a proto vím, že když Bůh stvořil svět a podíval se na to, co stvořil, viděl, že to všechno je velmi dobré.
Pokud před dvěma tisíci lety Ježíš nerozlišoval mezi mužem a ženou, mezi věřícím a pohanem, mezi občanem a otrokem, proč by někdo dnes, dva tisíce let po Ježíšově radostné zprávě, měl rozlišovat mezi homosexuálem a heterosexuálem.

Máme důvod se radovat a zároveň máme důvod bojovat za svoji úplnou rovnoprávnost. Pojďme se teď radovat a nezapomínejme, že jako je teď čas radovat se, je také čas bojovat nebo čas být solidární s těmi, kteří dosud rovnoprávní nejsou.

Happy Most Pride!

Comments