Místní skupiny‎ > ‎Praha‎ > ‎Co se děje v Praze‎ > ‎

Program Logosu na Prague Pride 2019

přidáno: 8. 7. 2019 16:35, autor: Logos, LGBTQ věřící   [ aktualizováno 2. 8. 2019 6:57 ]
Bohoslužba v předvečer Prague Pride
Ne 4. 8. 2019, 19.30,
Kostel Martin ve zdi, Martinská ul., Praha 1

Martin ve zdi je kostelem Českobratrské církve evangelické a konají se v něm bohoslužby (nejen) pro mládež. Ve vedení bohoslužeb se střídají kazatelé včetně studentů teologie a profesorů Evangelické teologické fakulty Karlovy univerzity v Praze. Při večerní bohoslužbě před Prague Pride představuje spolek LGBT věřících Logos Česká republika svůj program během festivalového týdne. Při bohoslužbě se zároveň při společných modlitbách prosí za klidný a zdárný průběh Prague Pride.

Stánek na Prague Pride Village
Po–Pá 5.–9. 8. a Ne 11. 8., 15.00–22.00,
Pride Village, Střelecký ostrov

Ke křížku nemusíte běžet až nakonec, stánek Logosu bude otevřený celý festivalový týden a nabídne výstavu artefaktů, na které najdete Noemovu archu z plyšáků nebo opravdový strom poznání s jablky. Budete tu moct zakousnout beránka a zjistíte, čemu se říká katolické chipsy. Přijďte si popovídat, meditovat a vzít si placku s Ježíšem a jeho dvěma otci nebo Pannou Marií Čenstochovskou, která má od letoška novou duhovou svatozář. Světlo na cestu životem nám poskytne svítící Ježíš.

! Bibliodrama: Kdo mi pomůže?
Út 6. 8. 2019, 14.00–15.30,
Život 90, Karolíny Světlé 18, Praha 1

Dostaňte se Bibli pod obálku a sobě pod kůži. Bibliodrama pomáhá účastníkům objevit sama sebe skrze biblické obrazy a symboly. V sebezkušenostním semináři pro dvanáct účastníků se stanete postavami příběhu O milosrdném Samaritánovi z Lukášova evangelia, který předkládá zásadní otázku: Kdo je můj bližní? Biblické motivy propojíme se současností a zeptáme se, jak se solidarita nastíněná v evangeliu vztahuje k LGBT hnutí. Akci povede existenciální terapeutka Elena Strupková.

Přihláška

Vyjití aneb biblický coming out
Út 6. 8. 2019, 17.00–18.00,
Pride Village, Střelecký ostrov

Bible nás často vyzývá, abychom opustili nějaké místo nebo svůj zvyk. Jsou to vlastně takové biblické coming outy. Když Izraelité brali kramle z Egypta, opouštěli zvyk, stereotyp a utrpení a odcházeli za lepším životem. Co nám tím chce Bůh říct? Přijďte na meditaci, která vám pomůže pochopit, jak vyjít vstříc něčemu novému a poznat sebe sama z jiného úhlu pohledu.

! Parapride: Boží čtení
Út 6. 8. 2019, 19.00–20.30,
Langhans, Vodičkova 37, Praha 1
 
Bible se nemusí číst jen na hodinách katechismu. Její převyprávění, které vyšlo vloni, se týká našich životů a překládá nám části posvátného textu v nové podobě, kde se našlo místo i pro LGBT lidi – křesťany i nevěřící Tomáše. Přijďte na autorské čtení Alexandra Fleka, jehož překlad Bible21 se před deseti lety stal bestsellerem, a poslechněte si, co za zvěst má Parabible pro LGBT lidi a pro ty, kteří je odmítají. Po čtení bude následovat debata s autorem knihy.

Láska vs. Zákon
St 7. 8. 2019, 17.00–18.00,
Pride Village, Střelecký ostrov

Ježíš nebyl Josefův syn, a přece se ho Josef rozhodl přijmout. Podle zákona mohl Marii zapudit, ale neudělal to. Co může tento text říct dnešním LGBT lidem? Znamená víc láska, nebo zákon? Objevte nejklasičtější příběh Bible během odpolední meditace. Nabídne nový pohled na to, jak vnímáme Svatou rodinu.

! Workshop: Jaká bude budoucnost církve?
St 7. 8. 2019, 18.00–19.30,
Langhans, Vodičkova 37, Praha 1

Podělte se o svoje nápady, seznamte se se zajímavými osobnostmi a přispějte k tomu, aby LGBT lidé měli v církvi svoje místo. Workshopem, kde budeme mluvit hlavně o budoucnosti, provedou husitská farářka Viktorie Martina Kopecká a katolický kněz Jiří Pešek. Podíváme se na naše sny a na to, jak by se daly proměnit ve skutečnost, protože budoucnost bude taková, jakou si ji uděláme. Vymyslíme, jak by církve měly pečovat o své věřící nebo co udělat, aby se LGBT lidé cítili na bohoslužbách dobře.

Jen jednoho je třeba
Čt 8. 8. 2019, 17.00–18.00,
Pride Village, Střelecký ostrov

Trápíme se každodenními problémy a zapomínáme na svou duši. Když Ježíše přijaly Marta a Marie, ukázalo se, na čem doopravdy záleží. Zatímco Marta Ježíše obsluhovala, Marie mu naslouchala. Která z nich si vybrala lépe? Biblický příběh nám řekne hodně o nás samotných, našich hodnotách a připomene, že často zapomínáme na naše nitro a zabýváme se povrchnostmi.

! Solidarita LGBTQAI
Čt 8. 8. 2019, 19.00,
Langhans, Vodičkova 37, Praha 1

Jsme solidární? Chceme po ostatních, aby nás respektovali, soucítili s námi, ale dokážeme to my sami jako LGBTQAI lidé? Tuhle otázku si položíme s teoložkou a básnířkou Magdalénou Šipka, farářem pro menšiny Mikulášem Vymětalem a zakladatelkou společenství Logos Dagmar Křížkovou. Podíváme se také na to, jakou roli hraje v našem chování křesťanství a zda jsou křesťané skutečně solidární s ostatními členy společnosti. Solidarita totiž představuje ideál, který se často zdá nedosažitelným…

Milujme se všichni/Milujme se vzájemně/Milujme všechny
Pá 9. 8. 2019, 17.00–18.00,
Pride Village, Střelecký ostrov

Všichni hledáme lásku, ale umíme ji i dávat? Ponořte se do svého nitra a vzpomeňte si na to, komu jste věnovali kus srdce a koho jste naopak odmítli nebo začali nenávidět. Přijďte na meditaci o důležitém citu, který nás všechny hřeje, ale i trápí. Objevte, co doopravdy znamená láska k bližnímu.

Logos v průvodu Pride Parade z Václavského náměstí na Letnou
So 10. 8., 11.30–14.00

Kdo chcete jít s námi, hledejte velký transparent s nápisem „LGBTQ věřící“ a znakem Logosu (letos půjdeme v rámci Koalice za manželství, takže hledejte nejen banner Logosu, ale i banner Jsme fér!, a určitě nás najdete).

Stánek Logosu na Letné
So 10. 8. 2019, 14.00–22.00

Zastavte se u nás pro letáček, placku, na pokec nebo jen tak pozdravit. Rádi vás uvidíme.

Kde je Duch, tam je svoboda
So 10. 8. 2019, 17.00–18.00,
Letná, komunitní zóna

Kristus znamená absolutní svobodu. Nepodléhá tradicím ani zvykům. Stojí nad nimi. A stojí i nad pravidly a zákony, které omezují životy LGBT lidí. Poznat Krista neznamená poslouchat dogmata. Co je to Duch? Jak se k němu můžeme přiblížit a jak ho získáme? Meditace odkryje, že to, zda nás Kristus přijme, záleží čistě jen na nás.

Happening Nová země
So 10. 8. 2019, 18.30–19.30,
Letná, komunitní zóna

Feministický happening zaměřený na vizi nové, queer země, kde si budou všichni rovni bez ohledu na orientaci nebo gender. Povede teoložka Magdaléna Šipka a umělkyně Darina Alster.

! Bohoslužba pro účastníky Prague Pride
Ne 11. 8. 2019, 14.00,
Kostel Martin ve zdi, Martinská ul., Praha 1

Bohoslužbu pro účastníky Prague Pride slouží několik farářů a farářek společně. Logos chce prostřednictvím společné bohoslužby křesťanů z různých církví LGBTQ lidem ukázat, že nejhlasitější křesťanští radikálové nepodávají věrný obraz Božího lidu. Společná bohoslužba doloží, že předsudky LGBT lidí vůči křesťanům jsou stejně zbytečné jako předsudky křesťanů vůči LGBT lidem. Přijďte se o tom přesvědčit sami. Po bohoslužbě bude následovat občerstvení s prostorem k rozhovoru.

Ċ
Logos, LGBTQ věřící,
2. 8. 2019 6:56
Comments