Místní skupiny‎ > ‎Praha‎ > ‎Co se děje v Praze‎ > ‎

Program Logosu na Prague Pride 2018

přidáno: 13. 7. 2018 16:28, autor: Logos, gay křesťané   [ aktualizováno 13. 7. 2018 16:31 ]

Při pravidelné evangelické bohoslužbě spolek LGBTQ věřících Logos představuje svůj program během festivalu Prague Pride a přimlouvá se za jeho šťastný průběh při společných modlitbách.

Martin ve zdi je kostelem Českobratrské církve evangelické a konají se v něm bohoslužby (nejen) pro mládež. Ve vedení bohoslužeb se střídají kazatelé včetně studentů teologie a profesorů Evangelické teologické fakulty Karlovy univerzity v Praze. Při večerní bohoslužbě
před Prague Pride představuje spolek LGBT věřících Logos Česká republika představuje svůj program během festivalového týdne. Při bohoslužbě se zároveň při společných modlitbách prosí za klidný a zdárný průběh Prague Pride.

Tradiční rodina? Ale jaká? (přednáška)

Sousloví „tradiční rodina“ se obvykle užívá jako zbraň proti LGBTQ lidem, zaklínají se jím věřící i nevěřící odpůrci a odpůrkyně nejen duhových rodin, ale i genderové rovnoprávnosti – to vše totiž prý „tradiční rodinu“ ohrožuje. Co to je tradiční rodina a je to koncept tak samozřejmý, jak se jej někteří snaží prezentovat? Tyto a další otázky se z pozic sociální antropologie pokusí rozplést Jan Škrob.

Philip Baldwin: Křesťanství posiluje v boji proti útlaku menšin

Dosavadní životní cesta Philipa Baldwina je plná zvratů. Z úspěšného právníka se stal zapálený aktivista za práva LGBTQ lidí a lidí s diagnózou HIV, později se jako další rovina přidalo i křesťanství. Příběh Philipa Baldwina a jeho svědectví víry jsou světlem ve tmě pochybností o tom, zda křesťanství, menšinová sexuální orientace a třeba i stigmatizovaná diagnóza mohou jít ruku v ruce. Určujícím principem Kristovy zvěsti je láska. V tom také Philip Baldwin vidí styčnou plochu křesťanství a LGBTQ aktivismu.

Coming out ve věřící rodině (panelová debata)

Co když žijete ve věřící rodině a jednoho dne řeknete svým příbuzným, že jste gay, lesba nebo trans? Přirozenost tu může narazit na předsudky a dokonce odmítnutí. Panelová diskuze Logosu představí specifika coming outu ve věřící rodině a pokusí se odpovědět třeba na to, jaký vliv má politika církve, nebo jakou roli může sehrát kněz (bude spíš záporák, nebo hrdina?). Přijďte načerpat informace a zkušenosti, Logos je organizací LGBT věřících, která v Česku funguje už přes dvacet let.


Společná bohoslužba farářů a farářek z různých církví. Přijďte poděkovat za festivalový týden. Bohoslužbu hudebně doprovodí Nikol Fischerová & projekt Metanoia.

Bohoslužbu pro účastníky Prague Pride slouží několik farářů a farářek společně. Logos chce prostřednictvím společné bohoslužby křesťanů z různých církví LGBTQ lidem ukázat, že nejhlasitější křesťanští radikálové nepodávají věrný obraz Božího lidu. Společná bohoslužba doloží, že předsudky LGBT lidí vůči křesťanům jsou stejně zbytečné jako předsudky křesťanů vůči LGBT lidem. Přijďte se o tom přesvědčit sami. Bohoslužbu hudebně doprovodí Nikol Fischerová & projekt Metanoia. Po bohoslužbě bude následovat občerstvení s prostorem k rozhovoru.Stánek Logosu v Pride Village
Po–Pá 6.–10. 8. a Ne 12. 8. 2018, 15.00–22.00, Pride Village, Střelecký ostrov, Praha 1

I letos budeme mít relaxačně-rozjímací stánek na Střeláku. Budou tam knížky, informační materiály, samozřejmě nebude chybět ani koutek ručních prací a někdo, s kým si budete moct popovídat. A pokud chcete vědět něco o trans lidech, přijďte taky, budou na stánku s námi přátelé z trans*parentu.

Vždy nějaký duchovní bude k dispozici k osobnímu setkání v Út–Pá 7.–10. 8. v 16.00–20.00.

Také jsem připravili na stánku Meditační setkání:

Út 7. 8. 2018, 18.00–19.00
Jména jsou důležitá ve Starém i Novém zákoně, protože často vyjadřují zásadní prvky osobnosti. Tak například jméno syna Abraháma a Sáry „Izák“, znamená „Smíšek“, protože se Sára smála, když slyšela tu nepravděpodobnou zprávu, že porodí syna ve vysokém věku. Jméno Ježíš znamená „Bůh zachraňuje“. Znát jméno druhé osoby znamená mít o ní znalost, vědět něco intimního a dokonce i mít moc. Jakým jménem nazýváte Boha? Pane? Stvořiteli? Příteli? A když přemýšlíte o své sexuální orientaci nebo genderové identitě, jaké pojmenování pro ní používáte? Proč zrovna to? Můžete o tom mluvit s Bohem v modlitbě?

St 8. 8. 2018, 18.00–19.00
V příběhu, ve kterém Ježíš uzdravil služebníka římského setníka, že Ježíš setníka nekárá za to, že není žid. Ani za to, že je pohan. Místo toho jej přijímá jaký je a dělá to, co muž žádá – uzdravuje jeho služebníka. Také když potkává vrchního celníka v Jerichu Zachea, který byl ze své pozice považován za největšího hříšníka, neoškliví si ho a vchází do jeho domu. Ježíš je otevřen tomu být překvapen někým, kdo je marginalizován. Zacheus stejně jako mnozí z nás jednoduše chce „vidět Ježíše“. Ale dav jej odrazuje, stejně jako dav dnes často odrazuje LGBT lidi. Meditace o Ježíšově přijetí.

Čt 9. 8. 2018, 18.00–19.00 
V 139. žalmu nám žalmista říká, že Bůh nás stvořil, bezpodmínečně nás zná a rozumí nám. Představa Boha tvořícího v matčině děloze, je živou připomínkou, že jsme podivuhodně utvořeni. Ze všech pasáží v Bibli může být právě tato nejvíc nápomocná LGBT lidem, jejich rodinám a přátelům. Bůh, který stvořil jen dobré věci, utvořil i vaše ledví. Jaké emoce ve vás toto tvrzení vyvolává? Co vám to říká o Božích úmyslech?

10. 8. 2018, 18.00–19.00
Když Ježíš vstoupil do synagogy v Nazaretu modlit se a oznámit svou identitu a úkol, pravděpodobně věděl, jak budou přítomní lidé reagovat. Přeci jen 30 let žil mezi nimi na malém městě (populace Nazareta v časech Ježíšova života čítala jen 200–400 obyvatel). Ale i přes to, že znal jejich pravděpodobnou reakci, stejně řekl, co potřeboval říct. Tato pasáž může pomoc akceptovat vlastní identitu tváří v tvář neporozumění a to i od těch, kteří jsou jim nejbližší.

Stánek Logosu na JarmarQu na Letné
So 11. 8. 2018, 14.00–22.00, Pride Park, Letenská pláň, Praha 7

Zastavte se u nás pro letáček, placku, na pokec nebo jen tak pozdravit. Rádi vás uvidíme.Logos v průvodu Pride Parade z Václavského náměstí na Letnou
So 11. 8. 2018, 11.30–14.00, začátek v horní části Václavského náměstí u sochy sv. Václava

Kdo chcete jít s námi, hledejte velký transparent s nápisem „LGBTQ věřící“ a znakem Logosu.

Comments