Místní skupiny‎ > ‎Praha‎ > ‎Co se děje v Praze‎ > ‎

K situaci vyhozeného kaplana Jakuba Pavlúsa

přidáno: 3. 9. 2016 16:23, autor: Logos, LGBTQ věřící   [ aktualizováno 5. 9. 2016 11:53 ]
Myslíme na kaplana Jakuba Pavúse, kterému nebyla prodloužena smlouva s ECAV na Slovensku pro jeho nesouhlas s loňskou homofobní kampaní. O situaci kaplana Jakuba Pavlúsa si můžete přečíst krátce na Aktuálně.cz: Slovenský kaplan se zastal gayů a přišel o práci nebo podrobněji např. na Aktuality.sk: Farár podporil homosexuálov, ako kaplán v Turanoch skončil.

Protože takto čerstvý otec dvojčat přišel z ničeho nic o práci a s rodinou se ocitl ve finanční tísni, byla na jejich podporu vyhlášena finanční sbírka na ĽudiaĽuďom.sk, ke které se můžete jakýmkoliv příspěvkem připojit. Děkujeme!


Vzali jsme si za své reagovat na pokrytectví v církvi a nesprávné až šikanátorské chování jejich představitelů vůči LGBT+ lidem, jejich rodinám, přátelům a zastáncům. Pokud máte podobné zkušenosti, nebojte se na nás obrátit. K situaci Jakuba Pavlúsa za Logos Jan Škrob napsat otevřený dopis generálnímu biskupovi ECAV:


Praha 16. srpna 2016

Vážený pane generální biskupe,

jako společenství LGBT+ křesťanů a křesťanek a jejich přátel jsme znepokojeni vaším rozhodnutím neprodloužit smlouvu kaplanovi Jakubu Pavlúsovi z Turan. Kaplan Pavlús se provinil tím, že vyjádřil nesouhlas s loňskou kampaní „pro rodinu“ (ve skutečnosti zaměřenou především na snahu omezit LGBT+ menšině základní občanská práva). Bez ohledu na to, že je s jeho prací nanejvýš spokojen jeho sbor i přímí nadřízení a bez ohledu na to, že se stal čerstvým otcem dvojčat, mu nebyla prodloužena pracovní smlouva. O svém rozhodnutí jste jej navíc informovali týden před jejím vypršením. Kaplana, který podle všeho dělá dobrou práci a má „normální“ tradiční rodinu, která potřebuje podporu, jste uvrhli do existenční tísně. Podle všeho neexistuje jiný důvod než Pavlúsovy názory na loňské referendum a práva LGBT+ menšiny.

Jakub Pavlús dokonce ani není gay a s LGBT+ komunitou nemá zvláštní spojení. Stačilo jen, že se odvážil postavit na odpor ideologické zášti, která Slovenskem doslova otřásala. To považujeme za nepřijatelné. Nejen váš vztah k otázce homosexuality – který by si zasloužil zvláštní dopis – ale především totalitní zacházení s člověkem, který se odváží nesouhlasit s oficiální linií instituce, odporuje duchu evangelia i duchu reformace. Věříme, že pravda se rodí z dialogu. Nevnucujeme nikomu svůj pohled na homosexualitu – dokonce se v našem společenství setkávají různé názory – ale naprostou neochotu o situaci LGBT+ věřících mluvit pokládáme za velmi nebezpečnou stejně jako tvrdé umlčování každého a každé, kdo vyjádří svůj názor a o dialog se pokusí.

Jsme ekumenické společenství, ale svoje aktivity vykonáváme především díky podpoře Českobratrské církve evangelické. Mnozí z nás se přímo hlásí k reformační tradici a velkou naději čerpáme z odvahy lutherských církví v západní Evropě, Skandinávii nebo Americe, které jdou ve vztahu k LGBT+ lidem věřícím i nevěřícím příkladem celému křesťanskému světu. Evangelium a s ním i reformace nese étos svobody a lásky, který se tyto církve pokoušejí naplňovat. Nechápeme proto, jak je možné, že na Slovensku působící církev čerpající ze stejných zdrojů tomuto inspirativního volání nenaslouchá a místo toho se plácá na mělčině autoritářských ideologií a předsudků.

Modlíme se za vaše obrácení a Jakubovi Pavlúsovi přejeme odvahu a Boží požehnání v jeho práci a životě. Doufáme, že mimo struktury ECAV na Slovensku nalezne potřebný prostor ke kázání evangelia a hledání pravdy.

Za Logos Česká republika

Jan Škrob

Ċ
Logos, LGBTQ věřící,
3. 9. 2016 16:23
Comments