Místní skupiny‎ > ‎Praha‎ > ‎Co se děje v Praze‎ > ‎

Duchovní program Prague Pride 2015

přidáno: 2. 8. 2015 20:03, autor: Logos, LGBTQ věřící   [ aktualizováno 5. 8. 2015 17:11 ]
Neděle 9. srpna 19.30 hodin

Bohoslužba v předvečer Prague Pride


Martin ve zdi, Martinská ul., Praha 1

Evangelické bohoslužby u Martina ve zdi se konají každou neděli v půl osmé. Je už tradicí, že v předvečer Prague Pride během této bohoslužby spolek LGBT věřících Logos Česká republika představuje svůj program v rámci pridového týdne a že se všichni účastníci bohoslužby společně modlí za zdárný průběh celé akce.


Pondělí 10. srpna 16.00–18.00 hodin

Prostor pro modlitbu


Pražská obec unitářů, Hašplova síň, Anenská 5, Praha 1

Dnešní dny jsou plné hluku, slov, shonu. Přijďte se na chvíli zastavit a ponořit se do tiché modlitby, budete srdečně vítáni. Nemusíte se obávat, že si budete připadat nepatřičně nebo nebudete vědět, co se po vás chce. Modlitbou provází Petr Wagner, husitský farář.


Úterý 11. srpna 18.00 hodin

Irsko vs. Slovensko – souvislosti dvou referend (přednáška s diskusí)

Pražská obec unitářů, Hašplova síň, Anenská 5, Praha 1

Letos se ve dvou evropských, výrazně křesťanských zemích konala referenda bezprostředně související s LGBT menšinou. Zatímco to slovenské si kladlo za cíl osekat její práva, což se nepodařilo, to irské je naopak rozšířilo. Výsledky obou referend jsou přesto v rozporu s tím, co hlásají elity Římskokatolické církve. Jak je to tedy se vztahem křesťanů k LGBT otázce doopravdy? Přednáška Jana Škroba, redaktora pořadu Hergot! na Radiu Wave. Po skončení přednášky pivo v irské hospodě Molly Malone, U Obecního dvora 1.

    ;
Středa 12. srpna 18.00 hodin

O šikaně v církvi i mimo ni s jeptiškou Jeannine Gramick (přednáška s diskusí)

Filozofická fakulta UK, velká aula, nám. Jana Palacha 2, Praha 1 (konání na původním místě v Akademické farnosti Praha bylo rozhodnutím arcibiskupa Duky zakázáno)

Sestra Jeannine Gramick se ve Spojených státech už od sedmdesátých let věnuje LGBT lidem, kteří se nechtějí vzdát svého místa v církvi. Je spoluzakladatelkou hnutí New Ways Ministry a ve svém domovském Marylandu se také vyslovuje za manželství pro všechny. Po přednášce zaměřené také na letošní téma šikany, které je právě v prostředí církve naneštěstí živé, následuje otevřená debata. Přednáška s debatou bude tlumočena do češtiny. Nikdo není vyloučen z Boží lásky a nabídky Boží blízkosti, pokud ji vědomě neodmítne. Proto na setkání se sestrou Jeannine Gramick navážeme moderovanou modlitbou.


Čtvrtek 13. srpna 18.00 hodin

Promítání filmu „Ve jménu...“

Pražská obec unitářů, Hašplova síň, Anenská 5, Praha 1 (konání na původním místě v Akademické farnosti Praha bylo rozhodnutím arcibiskupa Duky zakázáno)

Polský film „W imię...“ z roku 2013 seznamuje diváky s  katolickým knězem Adamem, který se při pastoraci nevěnuje jen farníkům, ale také péči o těžko vychovatelné mladé muže. V krátké filmové sondě jsme svědky hlubokého osobního dramatu tohoto muže, na které prostředí jeho farníků ani představených není připravené adekvátně odpovědět. Film je v původním znění s českými titulky. Po filmu následuje diskuse řízená Jaroslavem Lormanem z katedry Teologické etiky a spirituální teologie na Katolické teologické fakultě UK.


Pátek 14. srpna 19.00 hodin

debata LGBT napříč náboženstvími

Pride House, Langhans – Centrum Člověka v tísni, Vodičkova 37, Praha 1

Využijte příležitost podebatovat o pohledu různých náboženství na LGBT otázky – v panelu zasedne americká řádová sestra Jeaninne Gramick, izraelský režisér Yariv Mozer a gay aktivista palestinského původu Abdul Rawashda.


Sobota 15. srpna

12.00 hodin: začíná se řadit průvod na Václavském náměstí u pomníku sv. Václava


Logos díky transparentům určitě najdete a budeme rádi, když se k nám přidáte.

15.00 hodin: JarmarQ na Letenské pláni

Zde najdete stánek Logosu Česká republika a můžete se nás na cokoliv zeptat, odnést si letáčky nebo kontaktní informace anebo se jen zastavit a popovídat si s námi.


Neděle 16. srpna 14.00 hodin

Bohoslužba pro účastníky Prague Pride


Martin ve zdi, Martinská ul., Praha 1

Česko patří mezi evropské země s nejmenším počtem věřících. Bohoslužba na závěr Prague Pride je proto výbornou šancí poznat něco, co člověk vůbec nezná nebo vůči čemu má řadu předsudků. LGBT křesťané jsou často sami v situaci, kdy je ostatní věřící považují za divné a zároveň sami LGBT přátelé nerozumějí tomu, proč vlastně chodí do kostela, když je tam ostatní věřící moc nechtějí. Společná bohoslužba by měla ukázat, že předsudky na obou stranách jsou zbytečné. Po bohoslužbě bude následovat občerstvení.

Ċ
Logos, LGBTQ věřící,
5. 8. 2015 17:11
Comments