Místní skupiny‎ > ‎Praha‎ > ‎

Co se děje v Praze

setkání Logosu v neděli 9.1. od 15.30 s Liborem Ovečkou a Mireiou Ryškovou

přidáno: 30. 12. 2021 9:11, autor: Logos, LGBTQ věřící

Milé sestry, milí bratři,

rádi bychom vás pozvali na setkání pražského společenství Logos, které se uskuteční v posunutém termínu a to v neděli 9. ledna od 15.30 v kostele U Jákobova žebříku.

Bohoslužbu slova povede katolický kněz Libor Ovečka, po přestávce promluví teoložka Mireia Ryšková o osobnosti apoštola Pavla a jeho vztahu k církevním obcím.

Za organizátory setkání Jirka

setkání Logosu v neděli 5.12. od 14.30 s biskupem Václavem Malým

přidáno: 29. 11. 2021 14:55, autor: Logos, LGBTQ věřící

Milé sestry, milí bratři,

rádi bychom vás pozvali na setkání pražského společenství Logos, které se uskuteční v neděli 5. prosince od 14.30 v kostele U Jákobova žebříku.

Po úvodní duchovní části přivítáme mezi námi Václava Malého, pražského biskupa Římskokatolické církve. Společně se budeme věnovat otázkám vztahu mezi citovou orientací a vírou, životu a začlenění LGBTQ+ lidí do farností, společenství, komunit a sborů a také právě probíhajícímu synodálnímu procesu, který směřuje k posílení spoluzodpovědnosti za církev.

Za organizátory setkání Petr a Jirka


Pozvánka na adventní bohoslužbu a mezisetkání 30.11. od 18 hod.

přidáno: 26. 11. 2021 13:20, autor: Logos, LGBTQ věřící

Přátelé vzdálení i blízcí,

zveme na letošní adventní bohoslužbu, kterou připravuje Logos ve spolupráci se Starokatolickou církví. Rádi bychom sdíleli Boží slovo, propojili naše společenství modlitbou a připravili se na dobu vánoční. Setkání bude předsedat starokatolický jáhen Petr Miencil.

Bohoslužba se koná v úterý 30. listopadu 2021 od 18 hodin v Rotundě Nalezení sv. Kříže na rohu ulic Karolíny Světlé a Konviktské.

Po jejím skončení bude v 19 hodin následovat tradiční Mezisetkání v nedalekém Standard Cafe v Karolíny Světlé 23.

Za organizátory se těší na viděnou

Jirka


Logos je partnerem Prague Pride, z.s. v projektu OUT (č. 881931), financovaném z programu Evropské unie Práva, rovnost a občanství (2014–2020)


Výzva ke spolupráci na katolické synodě

přidáno: 6. 11. 2021 1:45, autor: Logos, LGBTQ věřící

Milé sestry, milí bratři,

v říjnu oznámili čeští a moravští biskupové zahájení přípravy katolické synody o synodalitě. V této události vidíme příležitost v české římskokatolické církvi otevřít diskusi o situaci LGBTQ+ věřících, o našem duchovním životě, spirituálních potřebách a možnostech začleňování do farností a celého společenství. Chceme tlumočit, jak se sami v církevním prostředí cítíme, jak k nám církev a její představitelé přistupují, co můžeme nabídnout a jaké formy pastorace v současné době chybí.

Jako společenství Logos bychom rádi připravili k synodě dokument, který bude shrnovat názory nejen členů naší organizace, ale co nejširšího spektra římských katolíků.

Zveme vás proto ke spolupráci na přípravě synody, aby i náš hlas byl slyšet. Pokud máte zájem stát se členem pracovní skupiny, napište na logos@logoscr.cz, do předmětu uveďte „synoda“.

Forma spolupráce může být různá i podle vašich časových možností nebo preferencí. Plánujeme osobní i on-line setkání, budeme potřebovat pozorné čtenáře vznikajícího materiálu, věřící s různou životní zkušeností, laické osoby i duchovní, všechny zájemce o otevřenou diskusi a kritické myšlení.

Věříme, že i v případě, že se nebudete chtít nebo moci zapojit v rámci této výzvy, přispějete k práci na přípravě synody ve své farnosti, případně podpoříte úsilí svou modlitbou.

Budeme se těšit na setkání a účast na společném díle. Věříme, že to má smysl!

Výbor společenství Logos

setkání Logosu v neděli 7.11. od 14.30 s Filipem Štojdlem

přidáno: 30. 10. 2021 14:07, autor: Logos, LGBTQ věřící

Milé sestry, milí bratři,

rádi bychom vás pozvali na další setkání pražského společenství Logos, které se uskuteční v neděli 7. listopadu od 14.30 v kostele U Jákobova žebříku.

Po úvodní duchovní části bude následovat setkání s Filipem Michaelem Štojdlem, duchovním Církve československé husitské, od roku 2012 biskupem plzeňské diecéze. Ve své práci se mimo jiné věnuje duchovnímu doprovázení a často hovoří o tématech, která jsou odsouvána na okraj pozornosti většinové společnosti. Na svých stránkách píše, že „Cestou obnovy světa není lepší učení, ale dialog v laskavosti a pokoře úctě k sobě samotným a tak i k druhým.“ Můžeme se tedy těšit na jistě inspirativní zážitek.

Za organizátory
Jirka, Petr a Marek

Mezisetkání v úterý 12.10. v 17.00 v Břevnovském klášteře

přidáno: 11. 10. 2021 23:03, autor: Logos, LGBTQ věřící

Všem blízkým i vzdáleným posíláme pozdravy a pozvání na setkání společenství Logos, které se tentokrát uskuteční v úterý 12. října od 17 hodin v Břevnovském klášteře (tram 22 a 25 Břevnovský klášter).

Začneme prohlídkou kulturní památky se Zdeňkem Lochovským, po které bude následovat od půl sedmé posezení v Klášterní sýpce místního pivovaru.

Na shledanou se těšíme, Jirka a Marek

setkání Logosu v neděli 3.10. od 14.30

přidáno: 30. 9. 2021 15:26, autor: Logos, LGBTQ věřící   [ aktualizováno 30. 9. 2021 15:31 ]

Vážení přátelé,

podzim klepe na dveře a možná rádi vyhledáte příjemné místo v závětří, s horkým čajem a v kruhu přátel. Společenství Logos se sejde v neděli 3. října od 14.30 v kostele U Jákobova žebříku.

Po úvodní duchovní části bude následovat beseda s Františkem Tichým, zakladatelem gymnázia Přírodní škola a autorem několika pozoruhodných knížek. V Labyrintu nedokončených setkání se proplétají osudy několika dospívajících, kterým obrací život naruby židovský původ, výchova v dětském domově nebo jiná citová orientace. Jak se daří vyrovnávat se s jinakostí v literární fikci a v reálném životě?

Na viděnou se těší,
Jirka, Marek a Petr, za tým Logosu

P.S.: Pokud máte napečeno, vezměte buchty s sebou k čaji. :)

Kázaní Filipa Štojdla 26.9. v 15.00 u Martina ve zdi

přidáno: 21. 9. 2021 7:22, autor: Logos, LGBTQ věřící

V neděli 26. září ve tři hodiny odpoledne všechny srdečně zveme do Martina ve zdi v Praze na Starém Městě na kázání husitského bratra biskupa Filipa Štojdla na téma „Menšiny ve společnosti“.


setkání Logosu v neděli 5.9. od 14.30

přidáno: 3. 9. 2021 12:00, autor: Logos, LGBTQ věřící

Milí přátelé,

zveme vás na první setkání pražského Logosu po prázdninách. Sejdeme se v kostele U Jákobova žebříku v neděli 5. září ve 14.30.

Od tří hodin začne bohoslužba slova s Ondřejem Kolářem. Po přestávce promluví Martin Šály na téma Křesťanství prvního století – mýty a skutečnost. Budeme tak mít příležitost přemýšlet o tom, jak se naše společenství může inspirovat od prvních učedníků nebo jak moc se církev vzdálila od Ježíšovy dobré zvěsti.

Můžete také počítat s tím, že jako obvykle si po programu půjdeme ještě někam sednout na večeři a osvěžení. :)

Těšíme se na viděnou!
Za organizátory setkání Jirka Votava


Program Logosu na Prague Pride 2021

přidáno: 30. 7. 2021 19:23, autor: Logos, LGBTQ věřící   [ aktualizováno 8. 11. 2021 10:17 ]

Ne 1. 8. 2021, 19.30–20.30,
Kostel Martin ve zdi, Martinská ul., Praha 1

Martin ve zdi je kostelem Českobratrské církve evangelické a konají se v něm bohoslužby (nejen) pro mládež. V jejich vedení se střídají kazatelé včetně studentů teologie a profesorů Evangelické teologické fakulty Karlovy univerzity v Praze. Při bohoslužbě v předvečer Prague Pride spolek LGBTQ věřících Logos v modlitbách prosí za klidný a zdárný průběh festivalu a zároveň poskytuje prostor pro otevření queer témat na půdě kostela.    


Stánek na Prague Pride Village
Po–Ne 2.–8. 8. 2021, Po–Pá 15.00–22.00, So–Ne 12.00–22.00
Pride Village, Střelecký ostrov

Stánek Logosu bude otevřený celý festivalový týden a nabídne duchovní prostor, informace o víře a LGBTQ. Přijďte si popovídat, meditovat…

Každý den vás také bude čekat speciální program:

Spiritualita ve všech barvách. Pokud si chcete povídat o duchovním světě a chybí vám slova, přijďte své představy namalovat! 
Út, od 16.00

Je sex hříšný? Jak tělo souvisí se spirituální zkušeností? Krátké zamyšlení nad knihami Debry Hirsch a Oliviera Clémanta o teologii těla.
St, 16.00

Tvořivost je Boží vlastnost i dar pro každého člověka. Do dílny na stánku Logosu si s sebou vemte staré tričko nebo tašku a nastříkejte na ně nový ornament v barvách duhy! Přijďte zkusit, jestli ještě umíte složit origami nebo navléknout duhový růženec podle vašich představ!
Čt, 15.00–19.00

Uzdravil Ježíš setníkova milence? Rozuzlení snad nejznámějšího queer příběhu Nového zákona v podání Martina Skořepy.
Pá, 16.00

Duchovní čajovna. Některé rituály spojují lidi různého smýšlení a tradic. V mnoha kulturách bývá dobrým zvykem nabídnout pocestnému na uvítanou šálek čaje. Tento posilující nápoj pijí židé i muslimové, vyznavači jednoho Boha i mnoha bohů, uctívači přírodních sil, něcisté i ateisté. Pojďte si popovídat o naší spiritualitě u společného stolu a nad šálkem horkého nápoje! (Vlastní šálek vítaný.)
So, od 12.00


Ne 8. 8. 2021, 15.00–16.00,
Kostel Martin ve zdi, Martinská ul., Praha 1

Kdo chce vyjít ven, musí nejprve vstoupit. Letošní závěrečná bohoslužba, kterou povedou zástupci různých církví, se zaměří na myšlenku, že máme s láskou přijímat ty, kteří přicházejí odjinud, a vzájemně si stát nablízku. Otevřené dveře kostela Martina ve zdi nabídnou místo pro zastavení, ztišení, meditaci s hudbou, duchovní promluvu a společné setkání s tím, co nás přesahuje.


Logos je partnerem Prague Pride, z.s. v projektu OUT (č. 881931), financovaném z programu Evropské unie Práva, rovnost a občanství (2014–2020) 1-10 of 164