Místní skupiny‎ > ‎Praha‎ > ‎

Co se děje v Praze

Pozvánka na nedělní Logos 2.12.

přidáno: 26. 11. 2018 14:41, autor: Logos, gay křesťané   [ aktualizováno 26. 11. 2018 14:42 ]

Milí přátelé,

rádi bychom Vás pozvali na setkání pražského Logosu, kterým se uzavírá letošní kalendářní rok a zároveň odpočítávají první hodiny nového roku církevního. Sejdeme se na první neděli adventní v kostele u Jákobova žebříku v Kobylisích tradičně ve 14.30.

Úvodní pobožnost povede Ondřej Kolář. Po jejím skončení se poslechem tradičních i moderních adventních písní (máte-li své oblíbené nahrávky, vezměte je s sebou) a zdobením perníčků (malé množství vlastního materiálu vítáno) naladíme na atmosféru adventu.

V souvislosti s připomínkou dne lidských práv 10. prosince se naše společenství připojí k akci organizace Amnesty International Maraton psaní dopisů. Během odpoledne budete mít možnost napsat dopis, jehož odesláním upozorníte na osud Marielle Francové, bojovnice za práva černošských žen, LGBT komunity a mladých lidí v Brazílii, která byla letos na jaře zavražděna, nebo na situaci Vitaliny Kovalové, LGBT aktivistky z Ukrajiny, kterou za její postoje napadají pravicoví extrémisté.

Těšíme se na viděnou,
za organizátory setkání Jirka Votava

Mezisetkání v pondělí 19.11. od 18. hod.

přidáno: 18. 11. 2018 18:24, autor: Logos, gay křesťané

Milí přátelé,
na listopadové Mezisetkání se setkáme na místě, na které jsme již od vás dostali pozitivní ohlasy. Přijďte tedy od 18. hodiny v pondělí 19.11. do restaurace U Kalendů na Rašínově nábřeží 58 hned u Palačáku.

Připomínám 11 různých piv na čepu i pestrý jídelák.

Těší se na vás Marek a Jirka

Pražský Logos v neděli 4.11. od 14.30: Krize víry je krizí vztahů

přidáno: 31. 10. 2018 16:43, autor: Logos, gay křesťané

Milé členky, milí členové, příznivkyně a příznivci,
zveme vás na listopadové setkání Logosu. Po pobožnosti s Ondřejem Kolářem si budeme v druhé polovině setkání povídat s Martinem Ardenem o krizi víry. A protože víra je vztahem, krize víry je také krizí vztahů. Martin Arden, který se hodně věnuje řešení konfliktů mezi lidmi, k tomu jistě bude mít co říct. V debatování a sdílení zkušeností budeme jako vždy po setkání pokračovat v některém z blízkých hostinců.
Na setkání se těší a pozdrav posílá
Standa Kostiha
za pražský Logos

Mezisetkání 23.10. od 18. hod.

přidáno: 22. 10. 2018 17:34, autor: Logos, gay křesťané

Milí přátelé,
ve velké části Podskalí v úterý nepoteče voda, což bůhvíproč znamená, že v mnohých restauracích nepoteče ani pivo. :o Ale našli jsme místo, kde nás rádi přivítají. Tedy dorazte 23. 10. po 18. hod. do podniku Krok zpět, Vyšehradská 31. Již jsme se tam kdysi setkali, tak uvidíme, co se za tu dobu změnilo.

Na setkání se všemi vámi se těší Jirka a Marek

Debata: Lidé kolem nás – Situace LGBT lidí ve světě a u nás 29.10.2018

přidáno: 22. 10. 2018 16:41, autor: Logos, gay křesťané   [ aktualizováno 22. 10. 2018 16:57 ]

Akademická farnost Praha
pořádá debatu v cyklu Lidé kolem nás, na které bude i Logos. Přijďte si poslechnout, jaké je situace LGBT lidi u nás i ve světě! 

Jak žijí tito lidé dnes v Číně, v postsovětských zemích centrální Asie, v Putinově Rusku či Trumpově USA? A v jaké situaci jsou pro změnu u nás v České republice? Týkají se nás nějak jejich příběhy? Přijďte téma rozebrat s renomovanými novináři a akademiky, kteří jejich situaci dlouhodobě sledují.

Hosté:

Lenka Kabrhelová, dlouholetá zpravodajka Českého rozhlasu z Ruska a USA
Filip Noubel, sinolog a konzultant pro kulturní a neziskové projekty v Číně a střední Asii
Daniyar Sabitov, redaktor kazašského média pro LGBT – Kok.team
Stanislav Kostiha, expert na LGBT problematiku v České republice

Moderuje: Jiří Votava, organizace Logos (LGBT křesťané a křesťanky v ČR)

Akci organizuje Akademická farnost Salvátor ve spolupráci s Online encyklopedií migrace, z.s. a spolkem Logos.

Vstupné dobrovolné

Pozvánka k vytištění v pdf v příloze níže

Pozvání na pražské setkání Logosu 7.10. od 14.30

přidáno: 2. 10. 2018 11:59, autor: Logos, gay křesťané

Jak prožívají víru odsouzení v českých věznicích? V čem je víra posiluje, jaké těžkosti naopak věřící zažívají? Kdo se o duchovní potřeby vězněných stará a kým jsou tyto služby poskytovány? Jak funguje ekumena mezi kaplany, dobrovolníky i mezi klienty? Na tyto a mnoho dalších otázek budeme hledat odpověď s hosty letošního říjnového pražského Logosu, kterými budou Pavel Kočnar, hlavní kaplan Vězeňské služby ČR, a Zdeněk Turek, dobrovolník a člen Vězeňské duchovenské péče.

Sejdeme se v tradičním čase, tedy 7. října od 14.30 v kostele U Jákoba žebříku.

Mezisetkání v úterý 18.9.

přidáno: 13. 9. 2018 6:15, autor: Logos, gay křesťané

Milí přátelé,
zveme vás na tradiční Mezisetkání, tentokrát v úterý 18.9. od 18 hodin. Vrátíme se v centru města do restaurace Jiná krajina, Řeznická 4, Praha 1.

Do podniku se chodí za osobitou kuchyní, snad vám tedy minule chutnalo a tradiční utopenec nikomu nechyběl. Také se můžete těšit na opravdu dobrý a jinde nesehnatelný Poličský světlý ručně plněný nefiltrovaný ležák.

Těšíme se, Marek a Jirka

Zářijové setkání pražského Logosu 2.9. od 14.30

přidáno: 28. 8. 2018 14:58, autor: Logos, gay křesťané

Vážené a milí,

srdečně vás zvu na první podzimní setkání pražského Logosu, které se uskuteční již tuto neděli 2. 9. od 14.30 tradičně ve sboru ČCE v Kobylisích.

Zabývat se tentokrát budeme ochranou přírody, neboť na 1. 9. spadá Světový den modliteb za péči o stvoření. Bohoslužbu povede zdejší farář Ondřej Kolář a v druhé části setkání si promítneme dokument Ohrožená semínka. Po něm bude následovat reflexe filmu a volná zábava.

Těším se s vámi všemi na viděnou!

Za pražský Logos
Veronika

Kázání Petra Miencila na bohoslužbě Prague Pride 12.8.2018

přidáno: 28. 8. 2018 14:54, autor: Logos, gay křesťané

Kázání na bohoslužbě Prague Pride, pořádané křesťanským LGBT spolkem Logos, 12.8.2018, evangelický kostel Martin ve zdi, Praha

Biblická čtení:
Čtení: 1J 3,13–24
Žalm 139,1–12
Evangelium: Mt 6,25–34

Milé sestry a milí bratří, drazí přátelé z LGBT komunity a milí přátelé a příbuzní dobré vůle – co nejsrdečněji vás chci pozdravit a popřát vám vše dobré na závěr festivalu Prague Pride. Mám velkou radost, že spolek Logos přináší duchovní dimenzi do barevného festivalu. Festival, který, kromě oslavy života ve svobodě, jejíž milníkem byly události Christopher Street v New Yorku roku 1969, myslí letos zvláště na ty, kdo žijí v zemích východní Evropy. V zemích, kde otevřenost LGBT lidem není samozřejmostí, ba naopak, kde státní ideologie, nacionalismus a imperiální ambice státu vnímají barevnost a různorodost společnosti jako hrozbu.

První čtení z Janova listu je nekompromisní v tom, jak přechod ze smrti do života – tedy změnu priorit, žebříčku hodnot, metanoia, obrácení, spojuje s praktickou pomocí těm, kteří zápasí s nouzí. V případě mnoha zemí na východ od nás mají naše sestry a bratří z LGBT komunity mnohdy obavy o holý život, v lepším případě jim hrozí ztráta zaměstnání a ostrakizace rodinou či společností. Pro nás, LGBT křesťany, platí dvojnásob:

Má-li někdo dostatek a vidí, že jeho bratr či sestra má nouzi, a bez soucitu se od něho odvrátí – jak v něm může zůstávat Boží láska? Dítky, nemilujme pouhým slovem, ale opravdovým činem.


Chci vás, sestry a bratří, vyzvat ke konkrétním činům pomoci podle svých sil a možností. Pomoci, která se neomezí jen na ty, kteří patří ke stejnému kulturnímu okruhu či subkultuře, ale která ví, že slušnost, respekt a schopnost přijmout odlišnost, ať jde o citovou nebo sexuální orientaci či identitu, nebo třeba základní respekt a imperativ pomoci lidem, kteří utíkají před válkou a strádáním je požadavkem Ježíšovy radostné zvěsti.

Žalm 139, který zde byl dnes přednesen, je textem o lidské důstojnosti. Každý z nás, kteří zde jsme a posloucháme tuto starozákonní píseň, jsme podivuhodně utvořeni. Lhostejno, jakou nálepku nám dává okolí, každý z nás je obdivuhodným božím dílem a milovaným dítětem božím. Mnohým z nás, a díky Bohu že v současnosti již ne tak často jako dříve, bylo náboženskými autoritami sdělováno, že je s námi něco špatně. Různé katechismy a příručky nám tlačily do hlavy fráze jako vnitřně nezřízený, morálně špatný, nebiblický a tak podobně. Dnes před námi stojí jasné slovo biblického textu:

Kdybych řekl: Snad mě přikryje tma, i noc kolem mne se stane světlem. Žádná tma pro tebe není temná: noc jako den svítí, temnota je jako světlo.

Jakkoli temné jsou myšlenky těch, kdo zápasí o vyrovnání se svou orientací nebo identitou, či jiným trápením – fyzickou nebo psychickou nemocí, bolestí z vlastní nedostatečnosti, nic z toho není temnotou pro toho, který nás stvořil. Ti z nás, kdo na cestě sebeakceptace ušli delší kus cesty jsou pozváni k tomu, aby pomáhali těm, kteří s pochybnostmi o sobě a své hodnotě jako LGBT křesťana stále zápasí. Jako starší sestry a bratří ve víře a jako poutníci s jedinečným darem být teplým, ba vroucím křesťanem – bez nádechu exkluzivity či exotičnosti – buďme v našich společenstvích, komunitách, sborech a farnostech vzory otevřenosti a pozitivního sebepřijetí vlastní důstojnosti.

A do třetice dnešní čtení z Matoušova evangelia:

Hledejte především jeho království a spravedlnost, a všechno ostatní vám bude přidáno.

Nedělejte si tedy starost o zítřek; zítřek bude mít své starosti.

Nejsem jistě jediný, který vnímá, jak se více a více lidí kolem začíná bát. Za poslední dva-tři roky, jako by přibývalo špatných zpráv. Přichází nedobré zvěsti ze zemí, které ještě nedávno byly považovány za jakž takž svobodné, přibývá útoků na novináře a svobodný tisk, oligarchové si kupují média a v politice, stejně jako ve společnosti zdánlivě vítězila hrubost a lidská hloupost. V atmosféře strachu většinou netrvá dlouho a začnou se hledat obětní beránci, hříšníci, které je potřeba vymýtit ze společnosti. Proti tomu všemu strachu a obavám nám Ježíš staví před oči krásu stvoření. Stvoření, které žije z dobroty Tvůrce, v důvěře, a beze strachu.

Chce se po nás jediné – důvěřovat tomu, který nás do tohoto světa pozval. Pozval a jedinečným způsobem, lhostejno zda jsme LGBT nebo hetero, obdaroval bytím. Jsme povoláni k tomu, nechat se obdarovat. Naším posláním číslo jedna – a to nám připomíná nedávné reformační jubileum – není konat spoustu dobrých skutků – našim povoláním křesťana je nechat se obdarovat životem, životem s velkým Ž. Nechat se obdarovat každý den znovu - je to pozvání být občanem nebo občankou reality, která přesahuje naše představy. Reality, kterou Matouš nazývá království nebeské. Společenství s Tím, který nás z lásky převedl z nicoty do bytí.

Sestry a bratří – prosme o odvahu a kuráž přijmout dar sebe sama. Přijmout se, takoví, jací jsme. Najit vlastní obdarování, vlastní charizma, které nám bylo dáno pro druhé. Kéž z přijetí daru své existence, sebe sama, pak dokážeme proměnit ta místa v našich církvích, sborech a farnostech, kde vládne odmítání jinakosti, lpění na tradičních výkladech a neochota přijmout barevnost lidské společnosti v celé plnosti. O to prosme při dnešní bohoslužbě.

(Petr Miencil)

Záznam z debaty Láska nemůže být hřích

přidáno: 28. 8. 2018 12:59, autor: Logos, gay křesťané   [ aktualizováno 28. 8. 2018 13:35 ]

Na jaře 2018 jsme pořádali debatu o vztazích LGBT lidí Láska nemůže být hřích s účastí docenta Evanjelické bohoslovecké fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě Ondreje Prostredníka, katolického kněze Davida Oláha, evangelické teoložky Magdalény Šipky a evangelického faráře Jakuba Pavlúse.

Stáhněte si záznam nebo si ho rovnou poslechněte:
.

1-10 of 122