Místní skupiny‎ > ‎Praha‎ > ‎

Co se děje v Praze

setkání pražského Logosu 2. října od 14.30 s Kovym

přidáno: 26. 9. 2022 16:58, autor: Logos, LGBTQ věřící

Milí přátelé,

rádi bychom vás pozvali na druhé letošní setkání pražského Logosu. Po úvodní bohoslužbě slova bude následovat setkání s Karlem Kovářem, známějším pod jménem Kovy. Bude mluvit o své zkušenosti youtubera i o vlastní zkušenosti s duchovním světem.

Těšíme se, co dobrého přinese společně strávený čas,

Jirka Votava, za společenství Logos

setkání pražského Logosu v neděli 4. září od 14.30

přidáno: 30. 8. 2022 14:24, autor: Logos, LGBTQ věřící

Milí přátelé,

po prázdninách se naplno obnovuje pravidelný program společenství Logos. Zveme všechny zájemce o setkání do evangelického kostela U Jákobova žebříku v Praze Kobylisích. Rádi vás uvidíme v neděli 4. září od 14.30.

Těšit se můžete na duchovní slovo našeho domácího faráře Ondřeje Koláře, ve druhé polovině budeme mluvit o akcích Logosu během Prague Pride a o tom, co podnikneme do konce roku.

Těšíme se, co dobrého přinese společně strávený čas.

Na shledanou se těší,
Jirka Votava, za společenství Logos

P.S.: Pokud máte nějaké fotky z Pridu, budeme rádi, když nám je pošlete. Děkujeme.

Proslov Standy Kostihy na Most Pride 2022

přidáno: 22. 8. 2022 7:26, autor: Logos, LGBTQ věřící

Všechny vás moc zdravím!

Zní to jako fráze, ale opravdu si vážím toho, že tady můžu promluvit. Je mi 52, více než polovinu svého života jsem byl občanem Mostu, absolvoval jsem tu gymnázium, mám tu své kořeny, své rodiče, své přátele, a pořád se sem rád vracím.

Pride je hrdost. My, queer lidé, oslavujeme, že můžeme být jiní. Že tady není žádná totalita, která nás pronásleduje. Že není jedna „správná“ podoba člověka.

Pride by měl být hrdostí všech na to, že tady není žádná totalita, která by lesby a gaye nebo lidi jakkoliv jiné pronásledovala, zavírala a vraždila. Až bude pride všeobecnou oslavou rozmanitosti, budeme se všichni cítit bezpečněji.

Pride je zároveň připomínkou bojů queer lidí za svá práva. Česko je země, kde queer lidi stát naštěstí nepronásleduje. Zároveň ale nemáme stejná práva.

Pokud se mají dva lidé rádi a chtějí prožit život společně v dobrém i zlém, proč by měli uzavírat jiný typ vztahu jen kvůli své citové orientaci? Závazky jednoho člověka vůči druhému nejsou menší podle toho, o jaký pár se jedná. Je fér, aby se všichni mohli brát, protože láska je jen jedna.

Nejvíc tím trpí děti queer lidí. Nemají nárok na sirotčí důchod po úředně neuznaném druhém rodiči, úředně neuznaný druhý rodič vůči dětem, které vychovává, nemá vůbec žádná práva. A protože jsem už starší, vidím spoustu problémů, které mohou nastat, když rodiče jednoho z partnerů zestárnou a druhý partner je pro úřady vůči rodičům svého partnera úplně cizí člověk.

Můj muž je Nor, v Norsku bylo naše české registrované partnerství uznáno jako manželství a mně se tak stává, že když letím mezi Českem a Norskem, někdy v nějakou chvíli se měním z registrovaného partnera v manžela.

Dlouho jsem byl aktivní ve vedení společenství LGBT věřících Logos, a proto vím, že když Bůh stvořil svět a podíval se na to, co stvořil, viděl, že to všechno je velmi dobré.
Pokud před dvěma tisíci lety Ježíš nerozlišoval mezi mužem a ženou, mezi věřícím a pohanem, mezi občanem a otrokem, proč by někdo dnes, dva tisíce let po Ježíšově radostné zprávě, měl rozlišovat mezi homosexuálem a heterosexuálem.

Máme důvod se radovat a zároveň máme důvod bojovat za svoji úplnou rovnoprávnost. Pojďme se teď radovat a nezapomínejme, že jako je teď čas radovat se, je také čas bojovat nebo čas být solidární s těmi, kteří dosud rovnoprávní nejsou.

Happy Most Pride!

Program Logosu na Prague Pride 2022

přidáno: 2. 8. 2022 14:35, autor: Logos, LGBTQ věřící   [ aktualizováno 11. 8. 2022 7:06 ]

Stánek Logosu v Pride Village

Po 8. 8. 19.00–22.00, Út–Pá 9.–12. 8. 15.00–22.00, Ne 14. 8. 10.00–22.00
Pride Village, Střelecký ostrov

Stánek Logosu bude otevřený celý festivalový týden a nabídne duchovní prostor, informace o víře a LGBTQ. Přijďte si popovídat, meditovat…


Bohoslužba v předvečer Prague Pride
Ne 7. 8. 19.30–20.30,
Kostel Martin ve zdi, Martinská 8, Praha 1

Tradiční bohoslužba před festivalem, která nabídne prostor pro duchovní naladění i modlitbu za dobrý zdar celého festivalového týdnu.

Na cestách i ve všem, co podnikáme, je dobré nezapomínat na slova děkuji a prosím. Během úvodní bohoslužby, na kterou zveme všechny bez rozdílu, poděkujeme za vše, co nás v životě těší. Poprosíme za životy LGBTQ+ lidí, aby nacházeli lásku a podporu ve svých blízkých, ve své rodině a přátelích. Budeme myslet také na ty, kteří zažívají těžké chvíle nebo odmítnutí z důvodů vztahové orientace. Na závěr se pomodlíme za klidný a inspirativní průběh celého festivalu.

Bohoslužbu slouží Martin Kadlecová, farářka Českobratrské církve evangelické.


30 let dialogu s církvemi – výstava a diskuse
St 10. 8. 15.00–16.30 diskuse, 16.30 vernisáž
Pride Life, sál Dřevák (ŽIVOT 90, Karoliny Světlé 18, Staré Město)

Výstava o historii Logosu ukazuje dokumenty, které vypráví o úsilí a o pokusech integrovat věřící s odlišnou vztahovou orientací do církví. Diskuse upozorní na úspěchy a současné problémy.

Co se opravdu změnilo za 30 let pokusů o dialog s církvemi. Jak se ze zkušeností poučit a co nás v dialogu s církvemi čeká v budoucnosti? Logos se dlouhodobě snaží o změnu postojů a o vytváření inkluzivního prostředí tak, aby LGBTQ+ lidé cítili přijetí a porozumění od ostatních věřících. Dosáhnout pozitivních změn není lehké. V diskusi k výstavě bychom rádi ukázali na příklady úspěchů, ale také upozornili na situace, ve kterých se dialog zastavil nebo se situace dokonce zhoršuje. Chceme také zhodnotit možné inspirace z právě probíhajícího synodálního procesu v katolické církvi.

Vystoupí: zástupci spolku Logos, kteří se v dialogu s církvemi angažovali v minulosti, i ti, kteří se podílejí na hledání vizí dalšího směřování pastorační péče o LGBTQ+ věřící.


Hranice v nás nebo mezi námi? Křesťanský Východ a Západ v dialogu
Čt 11. 8. 19.00–20.30,
Pride Life, sál Dřevák (ŽIVOT 90, Karoliny Světlé 18, Staré Město)

Panelová diskuse hledající odpověď na otázku, jak vypadají postoje církví na Východě a Západě k problematice života LGBTQ+ lidí.

V současné situaci je na mapě Evropy stále patrnější hranice vedoucí mezi východem a západem, a to nejen v geografickém smyslu, ale především v oblasti pohledu na člověka a společnost. K problematice života LGBTQ+ lidí se v mediálním prostoru vyjadřují představitelé církví a různých zájmových skupin. Směrem na východ převažují hlasy konzervativní a odmítavé. V panelové diskusi budou hosté hledat odpověď na otázku, jaké jsou skutečné rozdíly v přístupu církví k LGBTQ+ lidem v jednotlivých regionech, zemích a církvích. Účastníci budou společně hledat cesty, které by mohly vést k rozvoji dialogu a vytvoření více otevřeného a přijímajícího postoje.

Hosty panelové budou lidé, kteří mají zkušenosti s tím, jaké postoje mají evropské církve k problematice života LGBTQ+ lidí.


Out-in-church – zkušenosti LGBTQ věřících v Německu
Pá 12. 8. 17.00–18.30,
Komunitní centrum Unitaria, Anenská 5, Praha 1

Miki Herrlein, zástupce akce Out-in-Church, bude mluvit o zkušenostech vedení dialogou mezi LGBTQ věřícími a katolickou církví v Německu.

V lednu tohoto roku 125 německých katolíků prošlo coming outem. Přihlášením se ke své odlišnosti chtěli – jak píší na společném webu – upozornit na diskriminaci a odloučení. Z jejich svědectví vyplývá, že církevní autority tvrdí, že LGBTQ lidé nejsou schopní s druhými navazovat „správné vztahy“, že kvůli svým „objektivně nezřízeným“ náklonnostem ztrácejí kus svojí lidskosti, a že stejnopohlavní vztahy „není možné uznat podle Bohem zjevených plánů za objektivně náležité“. Taková diskriminace je zrazením evangelia a je protikladem evangelijního poslání církve, kterým je „stát se znakem a nástrojem důvěrného spojení s Bohem a jednoty celého lidstva“. Během setkání se zástupcem akce Out-in-Church chceme diskutovat o inspiracích z Německa a o možnostech zlepšení integrace LGBTQ věřících v českém prostředí.


Logos v Duhovém průvodu z Václavského náměstí na Letnou
So 13. 8., 11.30–15.00, start 13.00

Kdo chcete jít s námi, hledejte velký transparent s nápisem „LGBTQ věřící“ a znakem Logosu.


Stánek Logosu na Letné
So 13. 8., 15.00–22.00
Zastavte se u nás pro letáček, placku, na pokec nebo jen tak pozdravit. Rádi vás uvidíme.


Bohoslužba na závěr Prague Pride
Ne 14. 8. 14.00–15.00,
Kostel Martin ve zdi, Martinská 8, Praha 1

Závěrečná bohoslužba festivalu Prague Pride sloužená několika farářkami z různých církví.

Tradiční ekumenická bohoslužbu na závěr festivalu Prague Pride bude společně složena několik farářkami z různých církví. Spolu se budeme modlit, zpívat a číst z Bible. Na místě bude k dispozici program bohoslužby – nemusíte se tedy bát, že byste se neorientovali v tom, co se okolo vás děje. Prostřednictvím společné bohoslužby křesťanů*nek z různých církví chceme LGBT+ lidem ukázat, že nejhlasitější křesťanští radikálové nepodávají věrný obraz Božího lidu. Společná bohoslužba doloží, že předsudky LGBT+ lidí vůči křesťanům jsou stejně zbytečné jako předsudky křesťanů vůči LGBT lidem. Přijďte se o tom přesvědčit sami. Po bohoslužbě bude následovat občerstvení s prostorem k rozhovoru.Mezisetkání ve středu 13. 7. od 17 hod. v Kuželně

přidáno: 9. 7. 2022 13:12, autor: Logos, LGBTQ věřící

Přátelé,
k létu už tradičně patří naše setkání v Kuželně. Dokonce nebylo třeba od loňska ani měnit pozvánku, včetně data a času. :) Takže si napište a hlavně doražte ve středu 13.7. od 17. hodiny do našeho letního útočiště.

Venkovní terasa snad umožní účast každému, kdo by si přál. Ve středu by mělo být teplo, ale kdyby chtělo i pršet, tak terasa je dobře kryta.

Kdo podnik znáte, tak víte, že kouzlo spočívá spíš v atmosféře místa než v šíři služeb. Tedy výběr jak piva, tak jídla bude překvapením. :) Ale nabídku ve stylu utopenec, klobása, sekaná a možná i více očekávat můžete.

Opět popis netriviální cesty: Kdo jste ještě nebyli, tak se dobře podívejte na odkazu výše, kde je ulice Horská, špatně se to napoprvé hledá. Jít můžete z Albertova po schodech nahoru, případně za Karlovem po schodech dolů. Při cestě ze shora se nenechte nalákat či vylekat šosáckou restaurací Bastion, ale sejděte ještě trochu níže, vstupte do branky a najdete podnik s gauči na terase. Pro jistotu dávám číslo 606494950, kdybyste moc bloudili. (Foto na Mapách není Kuželna, ale schody z Albertova.)

Těší se Marek a JirkaDuchovní obnova 10.–12.6. v Zásmukách

přidáno: 1. 6. 2022 15:10, autor: Logos, LGBTQ věřící   [ aktualizováno 1. 6. 2022 15:22 ]

Milé sestry a milí bratři, všichni přátelé a příznivci,

léto klepe na dveře, ale ještě než žár slunce naplno udeří, nabízíme možnost navštívit místo vhodné pro duchovního zklidnění, soustředění, možná dokonce i prostor, ve kterém ze stínu staletých zdí zavane chladnější proud vzduchu prosycený vůní historie a nevšednosti.

Stručně a jasně: je čas přihlásit se na duchovní obnovu Logosu, která se letos uskuteční od pátku 10. června (příjezd od 18.00 hodin, společný program od 20.00) do neděle 12. června (odjezd po 12.00) ve starém františkánském klášteře v Zásmukách.

Přespání bude zajištěno ve vlastním spacáku. Pokojů i postelí je dostatek, aby každý mohl mít osobního prostor podle potřeby. Cena ubytování za dvě noci je 300 Kč. Vařit si budeme společně, náklady rozpočítáme a dáme vědět přihlášeným, kolik bude potřeba přispět.

Program obnovy je sestavený tak, abychom spolu strávili dva večery, zkuste si proto udělat čas na celý víkend. Závaznou přihlášku prosím zašlete jako na logos@logoscr.cz do pondělí 6. června, abychom dokázali rozumně naplánovat zejména vaření. Přihlášení účastníci dostanou přesný program, instrukce ohledně dopravy, ubytování a společného vaření.

Pokud někdo budete chtít přispět k programu nebo budete mít jakýkoliv nápad, napište!

Za organizátory se těší na viděnou,
Jirka

Slavnostní setkání Logosu 5.6. v Kobylisích s Doodles

přidáno: 26. 5. 2022 7:06, autor: Logos, LGBTQ věřící   [ aktualizováno 26. 5. 2022 7:06 ]

Milí přátelé,

blíží se poslední setkání společenství Logos před letními prázdninami. Tentokrát bude mít slavnostnější podobu. Připomeneme si 30 let od přijetí společenství Logos do farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze Kobylisích.

V této souvislosti čekáme hojnou účast z Prahy, Brna i Ostravy, přijdou lidé, kteří se na činnosti Logosu v minulosti podíleli, chystáme také zajímavý doprovodný program. Protože půjde o větší akci než obvykle, rádi bychom vás také poprosili o pomoc s několika organizačními záležitostmi.

Důležité informace:

Místo slavnostního shromáždění: kostel U Jákobova žebříku, U Školské zahrady 1, 182 00 Praha-Kobylisy.

Datum a čas slavnostního shromáždění: neděle 5. 6. 2022 od 15.00 (otevřeno od 14.30).

Program slavnostního shromáždění:

15.00 Bohoslužba slova, předsedá farář sboru ČCE Ondřej Kolář

15.45 Krátká rekapitulace uplynulých let a vyhlídky do let budoucích

16.15 Koncert pěveckého gay sboru Doodles

17.00 Zahradní slavnost

S čím potřebujeme pomoci:

Občerstvení na zahradní slavnost: Uvítáme, pokud přinesete pochutiny vhodné k jednoduché konzumaci (vše od pečeného masa až k slanému či sladkému koláči či něco na zobání); pokud se rozhodnete něco připravit, napište prosím, abychom s tím mohli počítat.

Grilování: Hledáme tým několika lidí, kteří by si vzali na starosti grilování; v případě zájmu o tento úkol napište.

Pomoc s přípravou: Oceníme pár dobrovolníků, kteří by pomohli s přípravou akce, opět prosím napište.

Na shledanou se těší Jirka Votava a celý tým Logosu

setkání Logosu v neděli 1.5. od 15.00 s Mikulášem Vymětalem

přidáno: 25. 4. 2022 17:07, autor: Logos, LGBTQ věřící

Milí přátelé,
i v květnu se můžete těšit na pravidelné setkání pražského Logosu. Sejdeme se v neděli 1. května od 15.00 hodin (otevírá se od 14.30) v kostele U Jákobova žebříku v Praze Kobylisích.

Tentokrát se programu ujme Mikuláš Vymětal. Představí deset obrazů Ježíše z perspektivy práce faráře pro menšiny, mezi nimi se objeví následující témata: Ježíš bezdomovec, Ježíše uprchlík, Ježíš duševně nemocný, Ježíš jako LGBTQ+ člověk, Ježíš a ženy – Me too, Ježíš cizinec Rom a černoch – Black Lives Matter, Ježíš a lidé z jiných náboženství (Ježíš Žid, Ježíš muslim, Ježíš Hare Kršna), Ježíš disident, Ježíš milovník přírody – Friday for Future, Ježíš čínský křesťan.

Věříme že první májový den oslavíte spolu s námi připomínkou pestrosti našeho života a víry!

Na shledanou se těší,
Zdeněk, Petr a Jirka
setkání Logosu v neděli 3.4. od 15.00

přidáno: 31. 3. 2022 6:40, autor: Logos, LGBTQ věřící

Milí vzdálení i blízcí, sestry a bratři,

rádi bychom vás pozvali na další pravidelné setkání pražského společenství Logos, které se uskuteční v neděli 3. dubna od 15.00 v kostele U Jákobova žebříku (otevíráme jako vždy ve 14.30).

Tentokrát budem hostem Tomáš Sixta, který je doktorandem na katolické teologické fakultě a má i zkušenost pobytu v kněžském semináři. Budeme mluvit o tom, jak se v těchto prostředích mluví o problematice LGBTQ+ lidí, ale také o tom, jak jako lidé můžeme mluvit o Bohu, což je téma, kterému se Tomáš mj. odborně věnuje.

Jistě vyjde také čas na společnou modlitbu, plánování dalších akcí Logosu a nebude chybět ani závěrečné posezení v hospodě.

Na setkání se těší,
Jirka, Petr a další organizátoři a organizátorky setkání

P.S. Soutěž o nejlepší koláč probíhá průběžně celé jaro, tak neváhejte a přineste svůj kousek k posouzení 🙂.

setkání Logosu v neděli 6.3. od 15.00

přidáno: 27. 2. 2022 15:14, autor: Logos, LGBTQ věřící

Milé sestry, milí bratři,

rádi bychom vás pozvali na setkání pražského společenství Logos, které se uskuteční v neděli 6. března od 15.00 v kostele U Jákobova žebříku (otevíráme jako vždy ve 14.30).

Tentokrát bude setkání osobnějšího rázu. Po úvodní duchovně laděné části se zaměříme na význam osobního svědectví v tradici evangelikálních církví a poslechneme si příběh Lukáše Daniela, který bude vyprávět, jak uvěřil a co pro něj znamenal coming out.

Budeme také mluvit o situaci na Ukrajině a možnostech pomoci tamější LGBTQ+ komunitě.

Na setkání se těší,

Jirka Votava, za výbor Logosu a další organizátory1-10 of 176