Místní skupiny‎ > ‎Praha‎ > ‎

Co se děje v Praze

Program Logosu na Prague Pride 2022

přidáno: 2. 8. 2022 14:35, autor: Logos, LGBTQ věřící   [ aktualizováno 11. 8. 2022 7:06 ]

Stánek Logosu v Pride Village

Po 8. 8. 19.00–22.00, Út–Pá 9.–12. 8. 15.00–22.00, Ne 14. 8. 10.00–22.00
Pride Village, Střelecký ostrov

Stánek Logosu bude otevřený celý festivalový týden a nabídne duchovní prostor, informace o víře a LGBTQ. Přijďte si popovídat, meditovat…


Bohoslužba v předvečer Prague Pride
Ne 7. 8. 19.30–20.30,
Kostel Martin ve zdi, Martinská 8, Praha 1

Tradiční bohoslužba před festivalem, která nabídne prostor pro duchovní naladění i modlitbu za dobrý zdar celého festivalového týdnu.

Na cestách i ve všem, co podnikáme, je dobré nezapomínat na slova děkuji a prosím. Během úvodní bohoslužby, na kterou zveme všechny bez rozdílu, poděkujeme za vše, co nás v životě těší. Poprosíme za životy LGBTQ+ lidí, aby nacházeli lásku a podporu ve svých blízkých, ve své rodině a přátelích. Budeme myslet také na ty, kteří zažívají těžké chvíle nebo odmítnutí z důvodů vztahové orientace. Na závěr se pomodlíme za klidný a inspirativní průběh celého festivalu.

Bohoslužbu slouží Martin Kadlecová, farářka Českobratrské církve evangelické.


30 let dialogu s církvemi – výstava a diskuse
St 10. 8. 15.00–16.30 diskuse, 16.30 vernisáž
Pride Life, sál Dřevák (ŽIVOT 90, Karoliny Světlé 18, Staré Město)

Výstava o historii Logosu ukazuje dokumenty, které vypráví o úsilí a o pokusech integrovat věřící s odlišnou vztahovou orientací do církví. Diskuse upozorní na úspěchy a současné problémy.

Co se opravdu změnilo za 30 let pokusů o dialog s církvemi. Jak se ze zkušeností poučit a co nás v dialogu s církvemi čeká v budoucnosti? Logos se dlouhodobě snaží o změnu postojů a o vytváření inkluzivního prostředí tak, aby LGBTQ+ lidé cítili přijetí a porozumění od ostatních věřících. Dosáhnout pozitivních změn není lehké. V diskusi k výstavě bychom rádi ukázali na příklady úspěchů, ale také upozornili na situace, ve kterých se dialog zastavil nebo se situace dokonce zhoršuje. Chceme také zhodnotit možné inspirace z právě probíhajícího synodálního procesu v katolické církvi.

Vystoupí: zástupci spolku Logos, kteří se v dialogu s církvemi angažovali v minulosti, i ti, kteří se podílejí na hledání vizí dalšího směřování pastorační péče o LGBTQ+ věřící.


Hranice v nás nebo mezi námi? Křesťanský Východ a Západ v dialogu
Čt 11. 8. 19.00–20.30,
Pride Life, sál Dřevák (ŽIVOT 90, Karoliny Světlé 18, Staré Město)

Panelová diskuse hledající odpověď na otázku, jak vypadají postoje církví na Východě a Západě k problematice života LGBTQ+ lidí.

V současné situaci je na mapě Evropy stále patrnější hranice vedoucí mezi východem a západem, a to nejen v geografickém smyslu, ale především v oblasti pohledu na člověka a společnost. K problematice života LGBTQ+ lidí se v mediálním prostoru vyjadřují představitelé církví a různých zájmových skupin. Směrem na východ převažují hlasy konzervativní a odmítavé. V panelové diskusi budou hosté hledat odpověď na otázku, jaké jsou skutečné rozdíly v přístupu církví k LGBTQ+ lidem v jednotlivých regionech, zemích a církvích. Účastníci budou společně hledat cesty, které by mohly vést k rozvoji dialogu a vytvoření více otevřeného a přijímajícího postoje.

Hosty panelové budou lidé, kteří mají zkušenosti s tím, jaké postoje mají evropské církve k problematice života LGBTQ+ lidí.


Out-in-church – zkušenosti LGBTQ věřících v Německu
Pá 12. 8. 17.00–18.30,
Komunitní centrum Unitaria, Anenská 5, Praha 1

Miki Herrlein, zástupce akce Out-in-Church, bude mluvit o zkušenostech vedení dialogou mezi LGBTQ věřícími a katolickou církví v Německu.

V lednu tohoto roku 125 německých katolíků prošlo coming outem. Přihlášením se ke své odlišnosti chtěli – jak píší na společném webu – upozornit na diskriminaci a odloučení. Z jejich svědectví vyplývá, že církevní autority tvrdí, že LGBTQ lidé nejsou schopní s druhými navazovat „správné vztahy“, že kvůli svým „objektivně nezřízeným“ náklonnostem ztrácejí kus svojí lidskosti, a že stejnopohlavní vztahy „není možné uznat podle Bohem zjevených plánů za objektivně náležité“. Taková diskriminace je zrazením evangelia a je protikladem evangelijního poslání církve, kterým je „stát se znakem a nástrojem důvěrného spojení s Bohem a jednoty celého lidstva“. Během setkání se zástupcem akce Out-in-Church chceme diskutovat o inspiracích z Německa a o možnostech zlepšení integrace LGBTQ věřících v českém prostředí.


Logos v Duhovém průvodu z Václavského náměstí na Letnou
So 13. 8., 11.30–15.00, start 13.00

Kdo chcete jít s námi, hledejte velký transparent s nápisem „LGBTQ věřící“ a znakem Logosu.


Stánek Logosu na Letné
So 13. 8., 15.00–22.00
Zastavte se u nás pro letáček, placku, na pokec nebo jen tak pozdravit. Rádi vás uvidíme.


Bohoslužba na závěr Prague Pride
Ne 14. 8. 14.00–15.00,
Kostel Martin ve zdi, Martinská 8, Praha 1

Závěrečná bohoslužba festivalu Prague Pride sloužená několika farářkami z různých církví.

Tradiční ekumenická bohoslužbu na závěr festivalu Prague Pride bude společně složena několik farářkami z různých církví. Spolu se budeme modlit, zpívat a číst z Bible. Na místě bude k dispozici program bohoslužby – nemusíte se tedy bát, že byste se neorientovali v tom, co se okolo vás děje. Prostřednictvím společné bohoslužby křesťanů*nek z různých církví chceme LGBT+ lidem ukázat, že nejhlasitější křesťanští radikálové nepodávají věrný obraz Božího lidu. Společná bohoslužba doloží, že předsudky LGBT+ lidí vůči křesťanům jsou stejně zbytečné jako předsudky křesťanů vůči LGBT lidem. Přijďte se o tom přesvědčit sami. Po bohoslužbě bude následovat občerstvení s prostorem k rozhovoru.Mezisetkání ve středu 13. 7. od 17 hod. v Kuželně

přidáno: 9. 7. 2022 13:12, autor: Logos, LGBTQ věřící

Přátelé,
k létu už tradičně patří naše setkání v Kuželně. Dokonce nebylo třeba od loňska ani měnit pozvánku, včetně data a času. :) Takže si napište a hlavně doražte ve středu 13.7. od 17. hodiny do našeho letního útočiště.

Venkovní terasa snad umožní účast každému, kdo by si přál. Ve středu by mělo být teplo, ale kdyby chtělo i pršet, tak terasa je dobře kryta.

Kdo podnik znáte, tak víte, že kouzlo spočívá spíš v atmosféře místa než v šíři služeb. Tedy výběr jak piva, tak jídla bude překvapením. :) Ale nabídku ve stylu utopenec, klobása, sekaná a možná i více očekávat můžete.

Opět popis netriviální cesty: Kdo jste ještě nebyli, tak se dobře podívejte na odkazu výše, kde je ulice Horská, špatně se to napoprvé hledá. Jít můžete z Albertova po schodech nahoru, případně za Karlovem po schodech dolů. Při cestě ze shora se nenechte nalákat či vylekat šosáckou restaurací Bastion, ale sejděte ještě trochu níže, vstupte do branky a najdete podnik s gauči na terase. Pro jistotu dávám číslo 606494950, kdybyste moc bloudili. (Foto na Mapách není Kuželna, ale schody z Albertova.)

Těší se Marek a JirkaDuchovní obnova 10.–12.6. v Zásmukách

přidáno: 1. 6. 2022 15:10, autor: Logos, LGBTQ věřící   [ aktualizováno 1. 6. 2022 15:22 ]

Milé sestry a milí bratři, všichni přátelé a příznivci,

léto klepe na dveře, ale ještě než žár slunce naplno udeří, nabízíme možnost navštívit místo vhodné pro duchovního zklidnění, soustředění, možná dokonce i prostor, ve kterém ze stínu staletých zdí zavane chladnější proud vzduchu prosycený vůní historie a nevšednosti.

Stručně a jasně: je čas přihlásit se na duchovní obnovu Logosu, která se letos uskuteční od pátku 10. června (příjezd od 18.00 hodin, společný program od 20.00) do neděle 12. června (odjezd po 12.00) ve starém františkánském klášteře v Zásmukách.

Přespání bude zajištěno ve vlastním spacáku. Pokojů i postelí je dostatek, aby každý mohl mít osobního prostor podle potřeby. Cena ubytování za dvě noci je 300 Kč. Vařit si budeme společně, náklady rozpočítáme a dáme vědět přihlášeným, kolik bude potřeba přispět.

Program obnovy je sestavený tak, abychom spolu strávili dva večery, zkuste si proto udělat čas na celý víkend. Závaznou přihlášku prosím zašlete jako na logos@logoscr.cz do pondělí 6. června, abychom dokázali rozumně naplánovat zejména vaření. Přihlášení účastníci dostanou přesný program, instrukce ohledně dopravy, ubytování a společného vaření.

Pokud někdo budete chtít přispět k programu nebo budete mít jakýkoliv nápad, napište!

Za organizátory se těší na viděnou,
Jirka

Slavnostní setkání Logosu 5.6. v Kobylisích s Doodles

přidáno: 26. 5. 2022 7:06, autor: Logos, LGBTQ věřící   [ aktualizováno 26. 5. 2022 7:06 ]

Milí přátelé,

blíží se poslední setkání společenství Logos před letními prázdninami. Tentokrát bude mít slavnostnější podobu. Připomeneme si 30 let od přijetí společenství Logos do farního sboru Českobratrské církve evangelické v Praze Kobylisích.

V této souvislosti čekáme hojnou účast z Prahy, Brna i Ostravy, přijdou lidé, kteří se na činnosti Logosu v minulosti podíleli, chystáme také zajímavý doprovodný program. Protože půjde o větší akci než obvykle, rádi bychom vás také poprosili o pomoc s několika organizačními záležitostmi.

Důležité informace:

Místo slavnostního shromáždění: kostel U Jákobova žebříku, U Školské zahrady 1, 182 00 Praha-Kobylisy.

Datum a čas slavnostního shromáždění: neděle 5. 6. 2022 od 15.00 (otevřeno od 14.30).

Program slavnostního shromáždění:

15.00 Bohoslužba slova, předsedá farář sboru ČCE Ondřej Kolář

15.45 Krátká rekapitulace uplynulých let a vyhlídky do let budoucích

16.15 Koncert pěveckého gay sboru Doodles

17.00 Zahradní slavnost

S čím potřebujeme pomoci:

Občerstvení na zahradní slavnost: Uvítáme, pokud přinesete pochutiny vhodné k jednoduché konzumaci (vše od pečeného masa až k slanému či sladkému koláči či něco na zobání); pokud se rozhodnete něco připravit, napište prosím, abychom s tím mohli počítat.

Grilování: Hledáme tým několika lidí, kteří by si vzali na starosti grilování; v případě zájmu o tento úkol napište.

Pomoc s přípravou: Oceníme pár dobrovolníků, kteří by pomohli s přípravou akce, opět prosím napište.

Na shledanou se těší Jirka Votava a celý tým Logosu

setkání Logosu v neděli 1.5. od 15.00 s Mikulášem Vymětalem

přidáno: 25. 4. 2022 17:07, autor: Logos, LGBTQ věřící

Milí přátelé,
i v květnu se můžete těšit na pravidelné setkání pražského Logosu. Sejdeme se v neděli 1. května od 15.00 hodin (otevírá se od 14.30) v kostele U Jákobova žebříku v Praze Kobylisích.

Tentokrát se programu ujme Mikuláš Vymětal. Představí deset obrazů Ježíše z perspektivy práce faráře pro menšiny, mezi nimi se objeví následující témata: Ježíš bezdomovec, Ježíše uprchlík, Ježíš duševně nemocný, Ježíš jako LGBTQ+ člověk, Ježíš a ženy – Me too, Ježíš cizinec Rom a černoch – Black Lives Matter, Ježíš a lidé z jiných náboženství (Ježíš Žid, Ježíš muslim, Ježíš Hare Kršna), Ježíš disident, Ježíš milovník přírody – Friday for Future, Ježíš čínský křesťan.

Věříme že první májový den oslavíte spolu s námi připomínkou pestrosti našeho života a víry!

Na shledanou se těší,
Zdeněk, Petr a Jirka
setkání Logosu v neděli 3.4. od 15.00

přidáno: 31. 3. 2022 6:40, autor: Logos, LGBTQ věřící

Milí vzdálení i blízcí, sestry a bratři,

rádi bychom vás pozvali na další pravidelné setkání pražského společenství Logos, které se uskuteční v neděli 3. dubna od 15.00 v kostele U Jákobova žebříku (otevíráme jako vždy ve 14.30).

Tentokrát budem hostem Tomáš Sixta, který je doktorandem na katolické teologické fakultě a má i zkušenost pobytu v kněžském semináři. Budeme mluvit o tom, jak se v těchto prostředích mluví o problematice LGBTQ+ lidí, ale také o tom, jak jako lidé můžeme mluvit o Bohu, což je téma, kterému se Tomáš mj. odborně věnuje.

Jistě vyjde také čas na společnou modlitbu, plánování dalších akcí Logosu a nebude chybět ani závěrečné posezení v hospodě.

Na setkání se těší,
Jirka, Petr a další organizátoři a organizátorky setkání

P.S. Soutěž o nejlepší koláč probíhá průběžně celé jaro, tak neváhejte a přineste svůj kousek k posouzení 🙂.

setkání Logosu v neděli 6.3. od 15.00

přidáno: 27. 2. 2022 15:14, autor: Logos, LGBTQ věřící

Milé sestry, milí bratři,

rádi bychom vás pozvali na setkání pražského společenství Logos, které se uskuteční v neděli 6. března od 15.00 v kostele U Jákobova žebříku (otevíráme jako vždy ve 14.30).

Tentokrát bude setkání osobnějšího rázu. Po úvodní duchovně laděné části se zaměříme na význam osobního svědectví v tradici evangelikálních církví a poslechneme si příběh Lukáše Daniela, který bude vyprávět, jak uvěřil a co pro něj znamenal coming out.

Budeme také mluvit o situaci na Ukrajině a možnostech pomoci tamější LGBTQ+ komunitě.

Na setkání se těší,

Jirka Votava, za výbor Logosu a další organizátoryÚvaha Petra Bartošíka z nedělního Logosu

přidáno: 20. 2. 2022 12:50, autor: Logos, LGBTQ věřící   [ aktualizováno 20. 2. 2022 12:51 ]

Zamyšlení následuje po čteních:

1. čtení: Iz 6,1–2a.3–8

Zde jsem, mne pošli.

Čtení z knihy proroka Izaiáše. 

Toho roku, kdy zemřel král Uzijáh, viděl jsem sedět Pána na vysokém a vznešeném trůnu, lem jeho (roucha) naplňoval svatyni. Nad ním stáli serafové. Jeden volal na
druhého: „Svatý, svatý, svatý je Hospodin zástupů, celá země je plná jeho slávy.“ Čepy prahů se chvěly tímto voláním a dům se naplnil dýmem. Tu jsem zvolal: „Běda mně, je se mnou konec! Vždyť jsem člověk nečistých rtů, mezi lidem nečistých rtů bydlím, a Krále, Hospodina zástupů, jsem viděl svýma očima!“ Tu ke mně přiletěl jeden ze serafů, v ruce měl rozžhavený kámen, který vzal kleštěmi z oltáře. (Tím) se dotkl mých úst a řekl: „Hle, dotklo se to tvých úst, zmizela tvá nepravost, bude smyt tvůj hřích!“ Pak jsem slyšel hlas Páně, jak praví: „Koho mám poslat, kdo nám půjde?“ Řekl jsem: „Zde jsem, mne pošli!“
 
Mezizpěv: Ž 138,1–2a.2bc+3.4–5.7c–8

Budu ti hrát, Hospodine, před anděly.

Chci tě chválit, Hospodine, celým svým srdcem,
žes vyslyšel slova mých úst.
Budu ti hrát před anděly,
vrhnu se na tvář směrem k tvému svatému chrámu.

Slavit budu tvé jméno pro tvou dobrotu a věrnost,
neboť nade vše jsi zvelebil své jméno a své zaslíbení.
Když jsem volal, vylyšels mě,
v mé duši jsi rozhojnil sílu.

Budou tě oslavovat, Hospodine, všichni králové země,
až uslyší slova tvých úst.
Budou opěvovat Hospodinovy cesty:
„Věru, veliká je Hospodinova sláva!“

Zachraňuje mě tvá pravice.
Hospodin pro mě dokončí, co začal.
Hospodine, tvá dobrota trvá navěky,
dílo svých rukou neopouštěj!
 
2. čtení: 1 Kor 15,1–11

Tak to kážeme a tak jste v to uvěřili.

Čtení z prvního listu svatého apoštola Pavla Korinťanům.

Chci vám, bratři, vyložit radostnou zvěst, kterou jsem vám už hlásal. Vy jste ji přijali a jste v tom pevní. Ona vás vede ke spáse, když se jí držíte přesně tak, jak jsem vám to kázal; jinak jste uvěřili nadarmo. Vyučil jsem vás především v tom, co jsem sám přijal, že Kristus umřel ve shodě s Písmem za naše hříchy; že byl pohřben a že vstal z mrtvých třetího dne ve shodě s Písmem; že se ukázal Petrovi a potom Dvanácti. Pak se zjevil více než pěti stům bratří najednou – většina z nich dosud žije, někteří však už zesnuli. Potom se zjevil Jakubovi, pak všem apoštolům. A po všech jako poslední jsem ho uviděl i já, nedochůdče. Ano, já jsem nejnepatrnější z apoštolů; nejsem ani hoden, abych byl nazýván apoštolem, protože jsem pronásledoval Boží církev. Ale Boží milostí jsem to, co jsem, a jeho milost, kterou mi udělil, nezůstala ležet ladem. Ano, pracoval jsem do únavy daleko více než všichni ostatní. Vlastně ne já, nýbrž Boží milost se mnou. Ale ať už já, nebo oni: tak to kážeme a tak jste v to uvěřili.
 
Zpěv před evangeliem: Mt 4,19

Aleluja. Pojďte za mnou, praví Pán, a udělám z vás rybáře lidí. Aleluja.
 
Evangelium: Lk 5,1–11

Nechali všeho a šli za ním.

Slova svatého evangelia podle Lukáše.

Když Ježíš stál u Genezaretského jezera, lidé se na něho tlačili, aby slyšeli Boží slovo. Tu spatřil u břehu stát dvě lodě. Rybáři z nich vystoupili a prali sítě. Vstoupil na jednu z těch lodí, která patřila Šimonovi, a požádal ho, aby trochu odrazil od břehu. Posadil se a z lodi učil zástupy. Když přestal mluvit, řekl Šimonovi: „Zajeď na hlubinu a spusťte sítě k lovení!“ Šimon mu odpověděl: „Mistře, celou noc jsme se lopotili, a nic jsme nechytili. Ale na tvé slovo spustím sítě.“ Když to udělali, zahrnuli veliké množství ryb, že se jim sítě téměř trhaly. Dali znamení společníkům v druhé lodi, aby jim přišli na pomoc, a ti přijeli. Naplnili obě lodě, až se potápěly. Když to Šimon Petr viděl, padl Ježíšovi k nohám a řekl: „Pane, odejdi ode mě: jsem člověk hříšný!“ Zmocnil se ho totiž úžas – a také všech jeho společníků – nad tím lovem ryb, které chytili; stejně i Zebedeových synů Jakuba a Jana, kteří byli Šimonovými druhy. Ježíš řekl Šimonovi: „Neboj se! Od nynějška budeš lovit lidi.“ Přirazili s loďmi k zemi, nechali všeho a šli za ním.


Zázračný rybolov v Genezaretském jezeře je unikátní: nepopisuje jej žádný jiný z evangelistů. Jeho ozvěnu můžeme vidět jen v události, kterou popisuje Jan jako třetí setkání učedníků se zmrtvýchvstalým Pánem:

Ježíš jim řekl: „Děti, nemáte něco k jídlu?“ Odpověděli: „Nemáme.“ Řekl jim: „Hoďte síť na pravou stranu lodi, tam ryby najdete.“ Hodili síť a nemohli ji ani utáhnout pro množství ryb. Onen učedník, kterého Ježíš miloval, řekl Petrovi: „To je Pán!“

Zkusme do příběhu zázračného rybolovu z dnešního evangelia osobně vstoupit. Často to pomáhá pochopit smysl biblických příběhů. Nejde tu o absolutní přesnost výkladu, ale o zapojení představivosti: jako kdybych já sám stál na břehu jezera.

Je ráno, slunce vychází, začíná hřát, zvedá se lehký vítr, rybáři se vrátili z lovu, spravují a čistí sítě. Jsou rozmrzelí, protože za celou noc skoro nic neulovili, jsou unavení a těší se domů. Jenže je tam shluk lidí, kteří chtějí poslouchat učení nějakého proroka. Ten prorok chce po Petrovi, aby ho vzal na loďku a odrazil kousek od břehu, aby se na něj lidé netlačili. Kdyby to byl někdo jiný, ne Petr, asi by tomu prorokovi nevyhověl. Jenže Petr už Ježíše znal, vždyť Ježíš byl v jeho domě a uzdravil jeho tchýni – to bylo v předchozí kapitole evangelia. Možná byl Petr zvědavý, co bude Ježíš učit. A třeba zase udělá nějaký zázrak…

V evangeliu se nepíše, co to ráno Ježíš zástupům vykládal, jako by to nebylo důležité. Jako by to Petr zapomněl, když o tom příběhu s rybolovem Lukášovi vyprávěl. Ježíš chtěl po Petrovi, aby zajel na hlubinu a spustil sítě. Bible je často překládána studeným, trochu zastaralým a neživým jazykem, ale tady je i přesto v Petrově odpovědi cítit rozmrzelost: „Mistře, celou noc jsme se lopotili, a nic jsme nechytili.“ Mistře, ty jsi tesař, nemluv mi do rybolovu, o tom vím stokrát víc než ty.

Jenže potom si vzpomněl na ta zázračná uzdravení, jichž byl svědkem – a možná čekal zázrak. Proto odpověděl: „Na tvé slovo spustím sítě.“ Třeba tak ulovím alespoň jednu slušnou rybu, možná dvě...

Takový úlovek, to by byl sice zázrak, ale takový přiměřený, rozumný zázrak. Mohlo by se to vysvětlit třeba nějakou náhodou, štěstím. Jenže plné sítě tak, že se skoro trhají? To už nemůže být náhoda. To už Petr ví, že jde o něco jiného. Že tu jde o něj.

Jaká byla Petrova reakce? „Pane, odejdi ode mě: jsem člověk hříšný!“

Je zajímavá věc, že lidé na povolání, na Boží hlas, často reagují podobně. Vezměte si dnešní první čtení a Izaijáše: „Běda mně, je se mnou konec! Vždyť jsem člověk nečistých rtů, mezi lidem nečistých rtů bydlím, a Krále, Hospodina zástupů, jsem viděl svýma očima!“ Nebo povolání Mojžíše, kterému Bůh říká: „Nuže pojď, pošlu tě k faraónovi a vyvedeš můj lid, Izraelce, z Egypta.“ A Mojžíš Bohu namítá: „Kdo jsem já, abych šel k faraónovi a vyvedl Izraelce z Egypta?“ Nebo Jeremijáš, který na své povolání odpovídá: „Ach, Panovníku Hospodine, nevím, jak bych mluvil. Jsem přece chlapec.“ Takových příkladů bychom našli více, nejen v Bibli, ale třeba i v životopisech svatých. Možná bychom si někdy mohli popovídat o tom, jak my sami odpovídáme na Boží hlas.

Vzpomínám si, když za mnou přišel otec Jiljí, abych mu pomohl podávat přijímání, protože do kostela začalo chodit hodně lidí. Říkal jsem mu, že se asi zbláznil, že jsem ve farnosti krátce, je tam mnoho starousedlíků, kteří by k takové službě byli vhodnější, a navíc přece žiju s přítelem – jinde, v jiné farnosti, bych možná ani nesměl chodit ke svátostem.

Jenže Bůh bývá ve svém volání nekompromisní. „Neboj se! Od nynějška budeš lovit lidi“ – říká Ježíš Petrovi. „Hle, dotklo se to tvých úst, zmizela tvá nepravost, bude smyt tvůj hřích!“ – řekl seraf Izaijášovi. „Já budu s tebou!“ – řekl Bůh Mojžíšovi. „Neboj se jich, já budu s tebou a vysvobodím tě.“ – řekl Hospodin Jeremiášovi. „Františku, jdi a obnov můj dům, který, jak vidíš, se rozpadá.“ – řekl Ježíš z kříže u sv. Daminána, když se František modlil. „Chci, abys to byl právě ty.“ – řekl mi tenkrát otec Jiljí.

Je úžasné, jak Ježíš povolává své apoštoly. Nedělá s nimi žádný pohovor nebo výběrové řízení, neprocházejí žádnou přípravou, nemusejí absolvovat noviciát. Pojď za mnou. Hned. A neboj se.

Bůh nečeká, až budeme připravení. Jít s Bohem je velmi naléhavý úkol. A Bůh nás povolává, i když jsme křehcí a slabí, povolává nás navzdory naši chybám a pochybnostem, navzdory našim omezením a zraněním, navzdory našim hříchům, uprostřed našeho všedního života, někdy hodně komplikovaného. Nejen Šimonu Petrovi, ale každému z nás říká: Neboj se. Zajeď se mnou na hlubinu a budeš chytat lidi do sítě mého milosrdenství a lásky. Nemusíme kvůli tomu všichni opouštět své zaměstnání a svou rodinu – i když i s tím je třeba někdy počítat. Avšak, jak připomíná papež František: „V síle svého křtu je každý křesťan ‚christoforos‘, to znamená ‚ten, kdo nese Krista‘ svým bratřím.“

Amen.

setkání Logosu v neděli 6.2. od 15.00 s kvakery

přidáno: 31. 1. 2022 15:21, autor: Logos, LGBTQ věřící   [ aktualizováno 6. 2. 2022 15:12 ]

Milé sestry, milí bratři,

rádi bychom vás pozvali na setkání pražského společenství Logos, které se uskuteční v neděli 6. února od 15.00 v kostele U Jákobova žebříku (otevíráme jako vždy ve 14.30).

Budeme věrní tradici zajímavých setkání a témat. Po duchovně naladěném úvodu přivítáme u společného stolu zástupce českých kvakerů (správně Náboženské společnosti přátel). I když si můžete předem něco nastudovat, nejvíce se dozvíte na vlastní oči a uši. Jsou kvakeři katolíci? Jsou to protestanté? Jsou to vůbec křesťané? Jak můžu fungovat duchovní společenství bez hierarchie a centrálně dané věrouky? Co obnáší být kvakerem? V programu budeme mít možnost čerpat i z osobní zkušenosti jednoho z nich. Inspiruje to nějak váš osobní duchovní život nebo naše společenství?

Na setkání se těší,
Jirka Votava, za výbor Logosu a další organizátory

setkání Logosu v neděli 9.1. od 15.30 s Liborem Ovečkou a Mireiou Ryškovou

přidáno: 30. 12. 2021 9:11, autor: Logos, LGBTQ věřící

Milé sestry, milí bratři,

rádi bychom vás pozvali na setkání pražského společenství Logos, které se uskuteční v posunutém termínu a to v neděli 9. ledna od 15.30 v kostele U Jákobova žebříku.

Bohoslužbu slova povede katolický kněz Libor Ovečka, po přestávce promluví teoložka Mireia Ryšková o osobnosti apoštola Pavla a jeho vztahu k církevním obcím.

Za organizátory setkání Jirka

1-10 of 173