Místní skupiny‎ > ‎Praha‎ > ‎

Co se děje v Praze

Pravidelné setkání Logosu 6. října od 14.30

přidáno: 3. 10. 2019 9:52, autor: Logos, gay křesťané

Milé sestry, milí bratři,
ještě než Vás pozvu na nedělní Logos, připomínám, že kobyliský sbor v sobotu oslaví jedno výročí: dvacet let mezinárodních ekumenických bohoslužeb. V sobotu ve 14 hodin bude seminář s podtextem „Ohlédnutí a výhled“, od čtyř hodin bude následovat koncert českých, korejských a japonských hudebníků a den se uzavře večeří v šest večer. V neděli v půl desáté dopoledne pak bude bratr kazatel Jong Sil Lee sloužit slavnostní mezinárodní bohoslužbu. Všichni jsme samozřejmě v Kobylisích vítáni.

A co se týče logosího setkání, začne jako obvykle ve 14.30 v neděli. Od tří hodin proběhne bohoslužba vedená Magdalenou Šipkou a zhruba od 16 hodin budeme s Rudolfem Vévodou besedovat o knize Frédérica Martela Sodoma: Homosexualita a pokrytectví za zdmi Vatikánu. Takže to, co jsme na zářijovém Logosu pro množství dortů a chlebíčků a slavení všeho druhu nezvládli, zvládneme doufejme tuto neděli.

Předem dávám také vědět o tom, že 19. října od 9 hodin proběhne na kobyliské farní zahradě brigáda, ale to si ještě řekneme na nedělním Logose.

Na viděnou se těší
Standa Kostiha
za celý výbor

Prvního září první poprázdninové setkání pražského Logosu

přidáno: 29. 8. 2019 3:11, autor: Logos, gay křesťané

Milé a milí,
novou sezonu Logosu zahájíme v neděli 1.9. ve 14.30 dalším setkáním.

Po pobožnosti s kobyliským farářem Ondřejem Kolářem budeme s Rudolfem Vévodou besedovat o knize Frédérica Martela: Sodoma – Homosexualita a pokrytectví za zdmi Vatikánu. O knize se můžete více dočíst na Christnetu a Getsemany.

Těšíme se na Vás! 
Standa Kostiha
za pražský Logos

Program Logosu na Pilsen Pride

přidáno: 2. 8. 2019 7:25, autor: Logos, gay křesťané   [ aktualizováno 15. 8. 2019 10:01 ]

Zveme i na Pride v Plzni! Sledujte stránku Plzeňského pride na webu a na Facebooku.
Za Logos jsme připravili dvě akce:

Biblická hodina
Út 20.8., 18.00
Papírna

Setkání u jednoho stolu vede jáhen Martin Gruber (CČSH).

So 24.8. 12.00
Sbor Kristova kříže – Mikulášské náměstí

Kázat bude Jiří Chytil, plzeňský farář ČSCH.

Reakce na schůzku s Hnutím pro život

přidáno: 30. 7. 2019 18:57, autor: Logos, gay křesťané

Vážený pane premiére,

V souvislosti s Vaší schůzkou s Hnutím pro život nám dovolte Vám zaslat ucelené informace o cílech a nástrojích této organizace.

Hnutí pro život vychází z konzervativních křesťanských dogmat. Mezi její hlavní cíle patří omezení či zakázání svobodné volby žen mít nebo nemít děti, neboť se domnívá, že potrat je vražda. Ještě nedávno se Hnutí prezentovalo hlavně šokujícími nálepkami s fotografiemi zničených plodů. Dalším cílem je omezení dostupnosti asistované reprodukce, protože „místo léčby příčin neplodnosti je neplodnost páru zneužívána pro byznys v centrech asistované reprodukce“1. V této souvislosti dokonce Hnutí pro život právě nyní žaluje VZP. Hnutí pro život se vyhraňuje vůči antikoncepci, včetně kondomů.2 Jak už je u podobných katolicky fundamentalistických organizací zvykem, je i Hnutí pro život nepřátelské vůči neheterosexuálním lidem. Vydává knihy, které nabádají k léčbě homosexuality a rozesílá tyto knihy do českých škol.3 Předseda spolku Radim Ucháč prohlašuje: „Homosexuální ideologie je dnes využívána jako beranidlo k ničení instituce rodiny, svobody a národa. Občanům je už od dětství stále bezohledněji vnucována rovnocennost homosexuálního životního stylu zaměřeného na popření rolí otce a matky a sobecky svádějícího ke sterilní rozkoši. [...] Čestnost, hrdost i mravnost národa jsou systematicky ničeny pohrdáním přirozeným mravním zákonem a vysmíváním se Bohu.“4 Hnutí velmi úzce spolupracuje s římskokatolickou církví.např. 5

Je zřejmé, že pravým cílem Hnutí pro život není tedy podpora rodin obecně. Je to zejména omezení svobody a rovnosti žen. Dále také zabránění jinému způsobu života, než tomu, který vychází z konzervativně-katolické doktríny. Řešení, která Hnutí nabízí, nejsou ve skutečnosti žádná řešení. Nejvyšší porodnost mají země, které se věnují zkvalitnění předškolní péče, zapojení otců do výchovy a zlepšení možností žen návratu do práce.

S úctou,

Veronika Dočkalová
předsedkyně výboru

Program Logosu na Prague Pride 2019

přidáno: 8. 7. 2019 16:35, autor: Logos, gay křesťané   [ aktualizováno 2. 8. 2019 6:57 ]

Bohoslužba v předvečer Prague Pride
Ne 4. 8. 2019, 19.30,
Kostel Martin ve zdi, Martinská ul., Praha 1

Martin ve zdi je kostelem Českobratrské církve evangelické a konají se v něm bohoslužby (nejen) pro mládež. Ve vedení bohoslužeb se střídají kazatelé včetně studentů teologie a profesorů Evangelické teologické fakulty Karlovy univerzity v Praze. Při večerní bohoslužbě před Prague Pride představuje spolek LGBT věřících Logos Česká republika svůj program během festivalového týdne. Při bohoslužbě se zároveň při společných modlitbách prosí za klidný a zdárný průběh Prague Pride.

Stánek na Prague Pride Village
Po–Pá 5.–9. 8. a Ne 11. 8., 15.00–22.00,
Pride Village, Střelecký ostrov

Ke křížku nemusíte běžet až nakonec, stánek Logosu bude otevřený celý festivalový týden a nabídne výstavu artefaktů, na které najdete Noemovu archu z plyšáků nebo opravdový strom poznání s jablky. Budete tu moct zakousnout beránka a zjistíte, čemu se říká katolické chipsy. Přijďte si popovídat, meditovat a vzít si placku s Ježíšem a jeho dvěma otci nebo Pannou Marií Čenstochovskou, která má od letoška novou duhovou svatozář. Světlo na cestu životem nám poskytne svítící Ježíš.

! Bibliodrama: Kdo mi pomůže?
Út 6. 8. 2019, 14.00–15.30,
Život 90, Karolíny Světlé 18, Praha 1

Dostaňte se Bibli pod obálku a sobě pod kůži. Bibliodrama pomáhá účastníkům objevit sama sebe skrze biblické obrazy a symboly. V sebezkušenostním semináři pro dvanáct účastníků se stanete postavami příběhu O milosrdném Samaritánovi z Lukášova evangelia, který předkládá zásadní otázku: Kdo je můj bližní? Biblické motivy propojíme se současností a zeptáme se, jak se solidarita nastíněná v evangeliu vztahuje k LGBT hnutí. Akci povede existenciální terapeutka Elena Strupková.

Přihláška

Vyjití aneb biblický coming out
Út 6. 8. 2019, 17.00–18.00,
Pride Village, Střelecký ostrov

Bible nás často vyzývá, abychom opustili nějaké místo nebo svůj zvyk. Jsou to vlastně takové biblické coming outy. Když Izraelité brali kramle z Egypta, opouštěli zvyk, stereotyp a utrpení a odcházeli za lepším životem. Co nám tím chce Bůh říct? Přijďte na meditaci, která vám pomůže pochopit, jak vyjít vstříc něčemu novému a poznat sebe sama z jiného úhlu pohledu.

! Parapride: Boží čtení
Út 6. 8. 2019, 19.00–20.30,
Langhans, Vodičkova 37, Praha 1
 
Bible se nemusí číst jen na hodinách katechismu. Její převyprávění, které vyšlo vloni, se týká našich životů a překládá nám části posvátného textu v nové podobě, kde se našlo místo i pro LGBT lidi – křesťany i nevěřící Tomáše. Přijďte na autorské čtení Alexandra Fleka, jehož překlad Bible21 se před deseti lety stal bestsellerem, a poslechněte si, co za zvěst má Parabible pro LGBT lidi a pro ty, kteří je odmítají. Po čtení bude následovat debata s autorem knihy.

Láska vs. Zákon
St 7. 8. 2019, 17.00–18.00,
Pride Village, Střelecký ostrov

Ježíš nebyl Josefův syn, a přece se ho Josef rozhodl přijmout. Podle zákona mohl Marii zapudit, ale neudělal to. Co může tento text říct dnešním LGBT lidem? Znamená víc láska, nebo zákon? Objevte nejklasičtější příběh Bible během odpolední meditace. Nabídne nový pohled na to, jak vnímáme Svatou rodinu.

! Workshop: Jaká bude budoucnost církve?
St 7. 8. 2019, 18.00–19.30,
Langhans, Vodičkova 37, Praha 1

Podělte se o svoje nápady, seznamte se se zajímavými osobnostmi a přispějte k tomu, aby LGBT lidé měli v církvi svoje místo. Workshopem, kde budeme mluvit hlavně o budoucnosti, provedou husitská farářka Viktorie Martina Kopecká a katolický kněz Jiří Pešek. Podíváme se na naše sny a na to, jak by se daly proměnit ve skutečnost, protože budoucnost bude taková, jakou si ji uděláme. Vymyslíme, jak by církve měly pečovat o své věřící nebo co udělat, aby se LGBT lidé cítili na bohoslužbách dobře.

Jen jednoho je třeba
Čt 8. 8. 2019, 17.00–18.00,
Pride Village, Střelecký ostrov

Trápíme se každodenními problémy a zapomínáme na svou duši. Když Ježíše přijaly Marta a Marie, ukázalo se, na čem doopravdy záleží. Zatímco Marta Ježíše obsluhovala, Marie mu naslouchala. Která z nich si vybrala lépe? Biblický příběh nám řekne hodně o nás samotných, našich hodnotách a připomene, že často zapomínáme na naše nitro a zabýváme se povrchnostmi.

! Solidarita LGBTQAI
Čt 8. 8. 2019, 19.00,
Langhans, Vodičkova 37, Praha 1

Jsme solidární? Chceme po ostatních, aby nás respektovali, soucítili s námi, ale dokážeme to my sami jako LGBTQAI lidé? Tuhle otázku si položíme s teoložkou a básnířkou Magdalénou Šipka, farářem pro menšiny Mikulášem Vymětalem a zakladatelkou společenství Logos Dagmar Křížkovou. Podíváme se také na to, jakou roli hraje v našem chování křesťanství a zda jsou křesťané skutečně solidární s ostatními členy společnosti. Solidarita totiž představuje ideál, který se často zdá nedosažitelným…

Milujme se všichni/Milujme se vzájemně/Milujme všechny
Pá 9. 8. 2019, 17.00–18.00,
Pride Village, Střelecký ostrov

Všichni hledáme lásku, ale umíme ji i dávat? Ponořte se do svého nitra a vzpomeňte si na to, komu jste věnovali kus srdce a koho jste naopak odmítli nebo začali nenávidět. Přijďte na meditaci o důležitém citu, který nás všechny hřeje, ale i trápí. Objevte, co doopravdy znamená láska k bližnímu.

Logos v průvodu Pride Parade z Václavského náměstí na Letnou
So 10. 8., 11.30–14.00

Kdo chcete jít s námi, hledejte velký transparent s nápisem „LGBTQ věřící“ a znakem Logosu (letos půjdeme v rámci Koalice za manželství, takže hledejte nejen banner Logosu, ale i banner Jsme fér!, a určitě nás najdete).

Stánek Logosu na Letné
So 10. 8. 2019, 14.00–22.00

Zastavte se u nás pro letáček, placku, na pokec nebo jen tak pozdravit. Rádi vás uvidíme.

Kde je Duch, tam je svoboda
So 10. 8. 2019, 17.00–18.00,
Letná, komunitní zóna

Kristus znamená absolutní svobodu. Nepodléhá tradicím ani zvykům. Stojí nad nimi. A stojí i nad pravidly a zákony, které omezují životy LGBT lidí. Poznat Krista neznamená poslouchat dogmata. Co je to Duch? Jak se k němu můžeme přiblížit a jak ho získáme? Meditace odkryje, že to, zda nás Kristus přijme, záleží čistě jen na nás.

Happening Nová země
So 10. 8. 2019, 18.30–19.30,
Letná, komunitní zóna

Feministický happening zaměřený na vizi nové, queer země, kde si budou všichni rovni bez ohledu na orientaci nebo gender. Povede teoložka Magdaléna Šipka a umělkyně Darina Alster.

! Bohoslužba pro účastníky Prague Pride
Ne 11. 8. 2019, 14.00,
Kostel Martin ve zdi, Martinská ul., Praha 1

Bohoslužbu pro účastníky Prague Pride slouží několik farářů a farářek společně. Logos chce prostřednictvím společné bohoslužby křesťanů z různých církví LGBTQ lidem ukázat, že nejhlasitější křesťanští radikálové nepodávají věrný obraz Božího lidu. Společná bohoslužba doloží, že předsudky LGBT lidí vůči křesťanům jsou stejně zbytečné jako předsudky křesťanů vůči LGBT lidem. Přijďte se o tom přesvědčit sami. Po bohoslužbě bude následovat občerstvení s prostorem k rozhovoru.

Logos je 2.6. na Obnově, setkání se tudíž nekoná

přidáno: 31. 5. 2019 1:02, autor: Logos, gay křesťané   [ aktualizováno 31. 5. 2019 1:03 ]

Milé sestry a bratři v Kristu,
setkání pražského Logosu v neděli 2. června se nekoná, neboť termín kolidoval s termínem duchovní obnovy. Společně se můžeme setkat zanedlouho na Mezisetkání nebo za pár týdnů na Prague Pride.
Za pražský Logos Vám všem přeje hezké léto
Standa Kostiha

Duchovná obnova Gay Christians a Logosu 2019

přidáno: 12. 5. 2019 18:28, autor: Logos, gay křesťané

Přátelé,
zveme všechny na společnou duchovní obnovu s Gay Christian Slovakia. Bude se konat v termínu 30.5.–2.6.2019. Není nezbytné se zúčastnit celou dobu.

Dole v pozvánce od našich slovenských bratří je uveden termín přihlášení do neděle 12.5., ale jistě je možné se přihlásit později – držme se termínu zaplacení ceny do pátku 19.5.!

Také níže uvedená cena by údajně měla být zatím spíš přibližná, přičemž by se nakonec měla odvíjet od reálně využitých služeb. Tedy kdo nepřijede na všechny noci, neměl by všechny platit. Kdo nepůjde na všechna jídla, neměl by všechna platit. Mně vychází noc na zhruba 500 Kč a jídlo na zhruba 100 Kč. Doufám, že toto přiláká některé, kteří nemohou přijet na celou dobu.

Za Logos se těší na nová i stará setkání
Marek

Pozvánka:

Milé sestry, milí bratia, dovoľujeme si vás pozvať na tohtoročnú duchovnú obnovu. V rozsahu necelých štyroch dní vás čaká „nabitie bateriek“ a stretntie so starými i novými priateľmi v prekrásnom prostredí Vysokých Tatier. Pozvanie na účasť a tvorbu programu prijali traja duchovní, ktorí plánujú prísť aj s rodinami. Rovnako povzbudzujeme aj vás, ak máte záujem, neváhajte vziať aj svojich blízkych. Účasť s deťmi nám oznámte prosím čo najskôr, aby sme mohli podľa toho rozvrhnúť izby.

Téma

Ako ostatne každý rok, aj rok 2019 prináša rôzne výročia, ktoré nám umožňujú pripomenúť si, „aké to bolo, keď...“ a žasnúť, ako veľa – alebo ako málo – sa za ten čas zmenilo.

Pred 50 rokmi, kým Československo zažívalo prvý rok „dočasnej“ prítomnosti sovietskych vojsk, vypukla v New Yorku vzbura v gay bare Stonewall proti policajnej svojvôli: bol to symbolický začiatok otvoreného boja za rovnoprávnosť. O vyše desaťročie neskôr sa sformovalo Európske fórum LGBT kresťanských skupín a presne pred 30 rokmi sa pravidelná konferencia Fóra konala na Slovensku. Práve po tejto konferencii sa teplí kresťania na Slovensku, hľadajúci svoju cestu, začali pravidelnejšie stretávať, najprv len po bytoch. Z tejto tradície nakoniec vyrástlo i dnešné spoločenstvo Gay Christians Slovakia. Nuž a pred 20 rokmi začala svoju činnosť Linka Valentín, katolícka pastoračná iniciatíva, vychádzajúca z predpokladu, že homosexualita je dôsledkom psychologických a duchovných zranení, ktoré čakajú na uzdravenie.

Ľudská spoločnosť sa v čase mení. Mení sa i Cirkev, hoci Boh je vždy rovnaký. Rovnako každý a každá z nás máme svoju osobnú históriu – plnú zmien i stagnácie, nových obzorov i slepých uličiek. Zamyslenie nad minulosťou nás nevyhnutne privádza k zamysleniu nad budúcnosťou a nad prítomnosťou.

Odkiaľ vychádzame? Za čím (za Kým) putujeme? Vieme, či ideme správnym smerom? Kto nás sprevádza? Je dôležitejší cieľ alebo cesta?

Témou tohtoročnej Duchovnej obnovy je: Naša cesta.

Kedy 30.5.–2.6.2019 (štvrtok večer až nedeľa doobeda)

Kde turistická ubytovňa na Štrbskom Plese

Napriek exkluzívnej lokalite chceme udržať cenu čo najnižšiu. Preto budeme ubytovaní v turistickej ubytovni, raňajky si budeme spoločne chystať sami a na teplú stravu budeme chodiť na menučko do neďalekej reštaurácie. Plánovaná spoločná strava sa začína večerou vo štvrtok a končí raňajkami v nedeľu. Samozrejme, kto chce, môže si stravu zabezpečiť úplne individuálne. A tak ponúkame dve možnosti:

Cena so stravou 90 EUR / 2 400 CZK
Cena bez stravy 60 EUR / 1 600 CZK

Zároveň si vyhradzujeme právo na drobné úpravy ceny v závislosti od počtu prihlásených.

Prihlasovanie a úhrada

Prihlášku vo forme emailu zašlite na adresu gaychristians.slovakia@gmail.com najneskôr do nedele 12.05.2019. Skoršie príhlášky nás veľmi potešia, lebo tak si budeme môcť priebežne tvoriť predsatvu o počte účastníkov.

Do predmetu emailu napíšte OBNOVA 2019 a v prihláške prosím uveďte:
● vaše meno a priezvisko,
● telefónne číslo,
● zvolený variant stravovania (so stravou, bez stravy),
● v prípade výberu „so stravou“ špeciálne požiadavky na stravu (diétna či vegetariánska).

Vaša prihláška sa stáva záväznou uhradením ceny. Prosíme, uhraďte cenu vybraného variantu pobytu najneskôr do piatku 19.05.2019 na jeden z nasledovných bankových účtov:

Záujemcovia platiaci v eurách
Majiteľ účtu Juraj Variny
Číslo účtu SK19 8330 0000 0027 0050 4874

Záujemcovia platiaci v českých korunách
Majiteľ účtu Juraj Variny
Číslo účtu 2700504874/2010

Pri zadávaní bankového prevodu uveďte do poznámky:
Vaše meno a priezvisko a OBNOVA 2019

V prípade väčšieho záujmu, ako je plánovaná kapacita, zoradíme a uprednostníme uchádzačov podľa dátumu pripísania platby na bankový účet.

Po obdržaní prihlášky a zálohy vám emailom zašleme informácie o presnom mieste konania, možnostiach dopravy, ako i program duchovnej obnovy, ako sa bude postupne tvoriť a upresňovať.

Pokiaľ máte akýkoľvek dotaz, prosím obráťte sa na nás buď prostredníctvom emailu gaychristians.slovakia@gmail.com alebo telefonicky na tel. č.: +421 918 750 215.

V mene všetkých organizátorov obnovy vás zdraví
Fero Kuminiak

Pozvánka na Logos v neděli 5. května

přidáno: 4. 5. 2019 5:51, autor: Logos, gay křesťané

Milí přátelé,
zítřejší Logos se koná jako obvykle v Kobylisích U Jákobova žebříku od 14.30. Pobožnost povede bratr Honza Koukal z baptistického sboru Na Topolce. Sbor Na Topolce byl rozhodnutím sjezdu delegátů Bratrské jednoty baptistů minulý víkend vyloučen z této jednoty za své názory, že láska je jen jedna a že kazatelskou práci nemohou vykonávat ženy. Je nám líto, že tyto názory vedly k vyloučení, a o to víc si vážíme všech křesťanů ze sboru Na Topolce.

Hosty druhé půle setkání budou zástupci sdružení In Iustitia pomáhajícího obětem násilí z nenávisti. Jedná se o vzácnou příležitost dozvědět se o tom, co je přesně násilí plynoucí z nenávisti a jak se proti němu bránit.

Po Logose vyrazíme do restaurace U Cihelny v Chaberské 18.

Přeji Vám všem pestrý květen.
Standa Kostiha
za pražský Logos

Dubnový pražský Logos v neděli 7.4. od 14.30 v Kobylisích

přidáno: 5. 4. 2019 5:35, autor: Logos, gay křesťané

Jaké bude nedělní setkání pražského Logosu? Jsem si jistý, že bude takové, že si jej rozhodně nenecháte ujít. Přijde k nám husitská farářka Martina Viktorie Kopecká, zástupkyně Církve československé husitské ve Světové radě církví a zástupkyně Světové rady církví na katolické synodě o mládeži, která se konala v říjnu 2018 v Římě. Můžete se těšit na pobožnost, kterou povede, na její vyprávění o synodě i o sobě, a samozřejmě se můžete těšit i na to, že vám zodpoví otázky, které na ni budete mít.

Proto neváhejte a přijďte na nedělní Logos. Scházíme se od půl třetí, pobožnost začne ve tři hodiny.

Za pražský Logos vás všechny do našeho společenství zve za celý výbor

Standa Kostiha

P.S.: A začněte prosím pomalu myslet na duchovní obnovu. Letos bude v termínu 30. května – 2. června na Štrbském plese. Sledujte stránky www.logoscr.cz a stránku Logos na Facebooku, brzy se dozvíte podrobnější informace, jak se přihlásit a jaký bude program. Organizátoři samozřejmě počítají s tím, že ne všichni mají možnost přijet už ve čtvrtek, a hlavní program bude jako obvykle soustředěn na víkend.

V úterý 19.3. postní bohoslužba v 19.00 + Mezisetkání 20.00

přidáno: 14. 3. 2019 10:36, autor: Logos, gay křesťané   [ aktualizováno 14. 3. 2019 10:36 ]

Milí přátelé,

zveme Vás na postní bohoslužbu pořádanou spolkem Logos. Sejdeme se na svátek svatého Josefa, v úterý 19. března od 19 hodin v rotundě sv. Kříže na rohu ulic Karolíny Světlé a Konviktské. Období následující po Popeleční středě není jen příležitostí k postu, ale také časem určeným pro modlitbu a kontemplaci v kruhu blízkých. Duchovním slovem nás doprovodí Petr Miencil.

Bylo by nám ale doufám líto, kdybychom ve sdílení nemohli po bohoslužbě pokračovat. Proto po 20. hodině následuje naše Mezisetkání v blízké restauraci Atmosphere, přístupné ze Smetanovo nábřeží 14 nebo Karolíny Světlé 33.

Těšíme se na viděnou,
Výbor Logosu, Marek a Jirka

1-10 of 139