Místní skupiny‎ > ‎Praha‎ > ‎

Co se děje v Praze

Nedělní Logos 1. prosince v Kobylisích

přidáno: 26. 11. 2019 18:07, autor: Logos, gay křesťané

Milí přátelé,
již tuto neděli začíná adventní doba, což může být dobrá příležitost zavítat na pravidelné setkání společenství Logos, které se koná 1. prosince od 14.30 v kostele U Jákobova žebříku v Praze Kobylisích.

Úvodní bohoslužbu povede místní evangelický farář Ondřej Kolář, pro následný program přislíbil svou účast Ivan Štampach, který pohovoří o smyslu Vánoc pro dnešní dobu.

Těšíme se na setkání v krásné době adventního očekávání!
Výbor Logosu

Mezisetkání v úterý 12. 11. od 18 hod. (Pozdě v listopadu)

přidáno: 12. 11. 2019 3:59, autor: Logos, gay křesťané

Milí přátelé,
v kalendáři otáčíme nebo trháme poslední stránky letošního roku a advent klepe neodbytně na dveře. Pokud máte pocit, že prožívání času nabývá na vyšší intenzitě ve společnosti lidí blízkých, zapište si do hubnoucího diáře, že další Mezisetkání Logosu se uskuteční v úterý 12. listopadu od 18 hodin ve sklepě Standard cafe, adresa Karolíny Světlé 321/23, Praha 1. Pozor – je to změna oproti původně ohlášenému místu konání!

Na programu bude opět mimo tradičního kavárenského povídání také duchovně laděné zamyšlení. Tentokrát se setkáme se švédsky píšící autorkou Tove Jansson a její knihou Pozdě v listopadu. Jak reagují pohádkové postavy jejích příběhů na severskou samotu a tmu? Jakou naději skrývá prázdný dům Muminků?

Na shledání se těší Jirka a Marek

Setkání Logosu v neděli 3. listopadu od 14.30

přidáno: 1. 11. 2019 8:53, autor: Logos, gay křesťané   [ aktualizováno 1. 11. 2019 8:53 ]

Milé a milí,
listopadový pražský Logos je jako vždy první neděli v měsíci, tedy za dva dny.

Po pobožnosti, kterou tentokrát povede Lýdie Kucová z baptistického sboru Na Topolce, si promítneme film Cameron Postové Převýchova. Něco blížšího o filmu se dozvíte na ČSFD.

Těšíme se na vás!
Standa Kostiha
za pražský Logos 


Mezisetkání v úterý 22. 10. od 18 hod.

přidáno: 18. 10. 2019 8:00, autor: Logos, gay křesťané   [ aktualizováno 18. 10. 2019 8:01 ]

Vážení přátelé,
říjen sice vesele vybarvil české luhy a háje snad všemi barvami duhy, protože nás ale mlhy a večerní chlad vyhánějí z přírodních zákoutí do útulně vytopeného prostředí kaváren a hospod, nastala příležitost svolat tradiční Mezisetkání Logosu, které se tentokrát uskuteční v úterý 22. října od 18 hodin v sousedské kavárně Za školou na adrese Uralská 6, Bubeneč (je to kousek od stanic Hradčanská nebo Dejvická). Místo si někdo možná pamatuje z minulých let, kavárna prošla rekonstrukcí, čeká na nás vylepšený interiér i nabídka občerstvení (pivovar Matuška, široká nabídka sudových vín, hermelín na 11 způsobů…), hlavně si ale vychutnáme výhody soukromí v suterénní místnosti, kde nebudeme rušeni a dobře se při povídání uslyšíme.

Co možná zažijete? Mimo tradičního neformálního povídání a popíjení nápojů dojde také na duchovní program inspirovaný vybranými myšlenkami z knížky Harmanna Hesse Pouť do Země východní, například otázkou, co jsou životní úkoly a jakou roli hraje v našem životě bratrstvo/sesterstvo, samozřejmě ne kočičí pracky :).

Na viděnou se těší,
Jirka a Marek

Pravidelné setkání Logosu 6. října od 14.30

přidáno: 3. 10. 2019 9:52, autor: Logos, gay křesťané

Milé sestry, milí bratři,
ještě než Vás pozvu na nedělní Logos, připomínám, že kobyliský sbor v sobotu oslaví jedno výročí: dvacet let mezinárodních ekumenických bohoslužeb. V sobotu ve 14 hodin bude seminář s podtextem „Ohlédnutí a výhled“, od čtyř hodin bude následovat koncert českých, korejských a japonských hudebníků a den se uzavře večeří v šest večer. V neděli v půl desáté dopoledne pak bude bratr kazatel Jong Sil Lee sloužit slavnostní mezinárodní bohoslužbu. Všichni jsme samozřejmě v Kobylisích vítáni.

A co se týče logosího setkání, začne jako obvykle ve 14.30 v neděli. Od tří hodin proběhne bohoslužba vedená Magdalenou Šipkou a zhruba od 16 hodin budeme s Rudolfem Vévodou besedovat o knize Frédérica Martela Sodoma: Homosexualita a pokrytectví za zdmi Vatikánu. Takže to, co jsme na zářijovém Logosu pro množství dortů a chlebíčků a slavení všeho druhu nezvládli, zvládneme doufejme tuto neděli.

Předem dávám také vědět o tom, že 19. října od 9 hodin proběhne na kobyliské farní zahradě brigáda, ale to si ještě řekneme na nedělním Logose.

Na viděnou se těší
Standa Kostiha
za celý výbor

Prvního září první poprázdninové setkání pražského Logosu

přidáno: 29. 8. 2019 3:11, autor: Logos, gay křesťané

Milé a milí,
novou sezonu Logosu zahájíme v neděli 1.9. ve 14.30 dalším setkáním.

Po pobožnosti s kobyliským farářem Ondřejem Kolářem budeme s Rudolfem Vévodou besedovat o knize Frédérica Martela: Sodoma – Homosexualita a pokrytectví za zdmi Vatikánu. O knize se můžete více dočíst na Christnetu a Getsemany.

Těšíme se na Vás! 
Standa Kostiha
za pražský Logos

Program Logosu na Pilsen Pride

přidáno: 2. 8. 2019 7:25, autor: Logos, gay křesťané   [ aktualizováno 15. 8. 2019 10:01 ]

Zveme i na Pride v Plzni! Sledujte stránku Plzeňského pride na webu a na Facebooku.
Za Logos jsme připravili dvě akce:

Biblická hodina
Út 20.8., 18.00
Papírna

Setkání u jednoho stolu vede jáhen Martin Gruber (CČSH).

So 24.8. 12.00
Sbor Kristova kříže – Mikulášské náměstí

Kázat bude Jiří Chytil, plzeňský farář ČSCH.

Reakce na schůzku s Hnutím pro život

přidáno: 30. 7. 2019 18:57, autor: Logos, gay křesťané

Vážený pane premiére,

V souvislosti s Vaší schůzkou s Hnutím pro život nám dovolte Vám zaslat ucelené informace o cílech a nástrojích této organizace.

Hnutí pro život vychází z konzervativních křesťanských dogmat. Mezi její hlavní cíle patří omezení či zakázání svobodné volby žen mít nebo nemít děti, neboť se domnívá, že potrat je vražda. Ještě nedávno se Hnutí prezentovalo hlavně šokujícími nálepkami s fotografiemi zničených plodů. Dalším cílem je omezení dostupnosti asistované reprodukce, protože „místo léčby příčin neplodnosti je neplodnost páru zneužívána pro byznys v centrech asistované reprodukce“1. V této souvislosti dokonce Hnutí pro život právě nyní žaluje VZP. Hnutí pro život se vyhraňuje vůči antikoncepci, včetně kondomů.2 Jak už je u podobných katolicky fundamentalistických organizací zvykem, je i Hnutí pro život nepřátelské vůči neheterosexuálním lidem. Vydává knihy, které nabádají k léčbě homosexuality a rozesílá tyto knihy do českých škol.3 Předseda spolku Radim Ucháč prohlašuje: „Homosexuální ideologie je dnes využívána jako beranidlo k ničení instituce rodiny, svobody a národa. Občanům je už od dětství stále bezohledněji vnucována rovnocennost homosexuálního životního stylu zaměřeného na popření rolí otce a matky a sobecky svádějícího ke sterilní rozkoši. [...] Čestnost, hrdost i mravnost národa jsou systematicky ničeny pohrdáním přirozeným mravním zákonem a vysmíváním se Bohu.“4 Hnutí velmi úzce spolupracuje s římskokatolickou církví.např. 5

Je zřejmé, že pravým cílem Hnutí pro život není tedy podpora rodin obecně. Je to zejména omezení svobody a rovnosti žen. Dále také zabránění jinému způsobu života, než tomu, který vychází z konzervativně-katolické doktríny. Řešení, která Hnutí nabízí, nejsou ve skutečnosti žádná řešení. Nejvyšší porodnost mají země, které se věnují zkvalitnění předškolní péče, zapojení otců do výchovy a zlepšení možností žen návratu do práce.

S úctou,

Veronika Dočkalová
předsedkyně výboru

Program Logosu na Prague Pride 2019

přidáno: 8. 7. 2019 16:35, autor: Logos, gay křesťané   [ aktualizováno 2. 8. 2019 6:57 ]

Bohoslužba v předvečer Prague Pride
Ne 4. 8. 2019, 19.30,
Kostel Martin ve zdi, Martinská ul., Praha 1

Martin ve zdi je kostelem Českobratrské církve evangelické a konají se v něm bohoslužby (nejen) pro mládež. Ve vedení bohoslužeb se střídají kazatelé včetně studentů teologie a profesorů Evangelické teologické fakulty Karlovy univerzity v Praze. Při večerní bohoslužbě před Prague Pride představuje spolek LGBT věřících Logos Česká republika svůj program během festivalového týdne. Při bohoslužbě se zároveň při společných modlitbách prosí za klidný a zdárný průběh Prague Pride.

Stánek na Prague Pride Village
Po–Pá 5.–9. 8. a Ne 11. 8., 15.00–22.00,
Pride Village, Střelecký ostrov

Ke křížku nemusíte běžet až nakonec, stánek Logosu bude otevřený celý festivalový týden a nabídne výstavu artefaktů, na které najdete Noemovu archu z plyšáků nebo opravdový strom poznání s jablky. Budete tu moct zakousnout beránka a zjistíte, čemu se říká katolické chipsy. Přijďte si popovídat, meditovat a vzít si placku s Ježíšem a jeho dvěma otci nebo Pannou Marií Čenstochovskou, která má od letoška novou duhovou svatozář. Světlo na cestu životem nám poskytne svítící Ježíš.

! Bibliodrama: Kdo mi pomůže?
Út 6. 8. 2019, 14.00–15.30,
Život 90, Karolíny Světlé 18, Praha 1

Dostaňte se Bibli pod obálku a sobě pod kůži. Bibliodrama pomáhá účastníkům objevit sama sebe skrze biblické obrazy a symboly. V sebezkušenostním semináři pro dvanáct účastníků se stanete postavami příběhu O milosrdném Samaritánovi z Lukášova evangelia, který předkládá zásadní otázku: Kdo je můj bližní? Biblické motivy propojíme se současností a zeptáme se, jak se solidarita nastíněná v evangeliu vztahuje k LGBT hnutí. Akci povede existenciální terapeutka Elena Strupková.

Přihláška

Vyjití aneb biblický coming out
Út 6. 8. 2019, 17.00–18.00,
Pride Village, Střelecký ostrov

Bible nás často vyzývá, abychom opustili nějaké místo nebo svůj zvyk. Jsou to vlastně takové biblické coming outy. Když Izraelité brali kramle z Egypta, opouštěli zvyk, stereotyp a utrpení a odcházeli za lepším životem. Co nám tím chce Bůh říct? Přijďte na meditaci, která vám pomůže pochopit, jak vyjít vstříc něčemu novému a poznat sebe sama z jiného úhlu pohledu.

! Parapride: Boží čtení
Út 6. 8. 2019, 19.00–20.30,
Langhans, Vodičkova 37, Praha 1
 
Bible se nemusí číst jen na hodinách katechismu. Její převyprávění, které vyšlo vloni, se týká našich životů a překládá nám části posvátného textu v nové podobě, kde se našlo místo i pro LGBT lidi – křesťany i nevěřící Tomáše. Přijďte na autorské čtení Alexandra Fleka, jehož překlad Bible21 se před deseti lety stal bestsellerem, a poslechněte si, co za zvěst má Parabible pro LGBT lidi a pro ty, kteří je odmítají. Po čtení bude následovat debata s autorem knihy.

Láska vs. Zákon
St 7. 8. 2019, 17.00–18.00,
Pride Village, Střelecký ostrov

Ježíš nebyl Josefův syn, a přece se ho Josef rozhodl přijmout. Podle zákona mohl Marii zapudit, ale neudělal to. Co může tento text říct dnešním LGBT lidem? Znamená víc láska, nebo zákon? Objevte nejklasičtější příběh Bible během odpolední meditace. Nabídne nový pohled na to, jak vnímáme Svatou rodinu.

! Workshop: Jaká bude budoucnost církve?
St 7. 8. 2019, 18.00–19.30,
Langhans, Vodičkova 37, Praha 1

Podělte se o svoje nápady, seznamte se se zajímavými osobnostmi a přispějte k tomu, aby LGBT lidé měli v církvi svoje místo. Workshopem, kde budeme mluvit hlavně o budoucnosti, provedou husitská farářka Viktorie Martina Kopecká a katolický kněz Jiří Pešek. Podíváme se na naše sny a na to, jak by se daly proměnit ve skutečnost, protože budoucnost bude taková, jakou si ji uděláme. Vymyslíme, jak by církve měly pečovat o své věřící nebo co udělat, aby se LGBT lidé cítili na bohoslužbách dobře.

Jen jednoho je třeba
Čt 8. 8. 2019, 17.00–18.00,
Pride Village, Střelecký ostrov

Trápíme se každodenními problémy a zapomínáme na svou duši. Když Ježíše přijaly Marta a Marie, ukázalo se, na čem doopravdy záleží. Zatímco Marta Ježíše obsluhovala, Marie mu naslouchala. Která z nich si vybrala lépe? Biblický příběh nám řekne hodně o nás samotných, našich hodnotách a připomene, že často zapomínáme na naše nitro a zabýváme se povrchnostmi.

! Solidarita LGBTQAI
Čt 8. 8. 2019, 19.00,
Langhans, Vodičkova 37, Praha 1

Jsme solidární? Chceme po ostatních, aby nás respektovali, soucítili s námi, ale dokážeme to my sami jako LGBTQAI lidé? Tuhle otázku si položíme s teoložkou a básnířkou Magdalénou Šipka, farářem pro menšiny Mikulášem Vymětalem a zakladatelkou společenství Logos Dagmar Křížkovou. Podíváme se také na to, jakou roli hraje v našem chování křesťanství a zda jsou křesťané skutečně solidární s ostatními členy společnosti. Solidarita totiž představuje ideál, který se často zdá nedosažitelným…

Milujme se všichni/Milujme se vzájemně/Milujme všechny
Pá 9. 8. 2019, 17.00–18.00,
Pride Village, Střelecký ostrov

Všichni hledáme lásku, ale umíme ji i dávat? Ponořte se do svého nitra a vzpomeňte si na to, komu jste věnovali kus srdce a koho jste naopak odmítli nebo začali nenávidět. Přijďte na meditaci o důležitém citu, který nás všechny hřeje, ale i trápí. Objevte, co doopravdy znamená láska k bližnímu.

Logos v průvodu Pride Parade z Václavského náměstí na Letnou
So 10. 8., 11.30–14.00

Kdo chcete jít s námi, hledejte velký transparent s nápisem „LGBTQ věřící“ a znakem Logosu (letos půjdeme v rámci Koalice za manželství, takže hledejte nejen banner Logosu, ale i banner Jsme fér!, a určitě nás najdete).

Stánek Logosu na Letné
So 10. 8. 2019, 14.00–22.00

Zastavte se u nás pro letáček, placku, na pokec nebo jen tak pozdravit. Rádi vás uvidíme.

Kde je Duch, tam je svoboda
So 10. 8. 2019, 17.00–18.00,
Letná, komunitní zóna

Kristus znamená absolutní svobodu. Nepodléhá tradicím ani zvykům. Stojí nad nimi. A stojí i nad pravidly a zákony, které omezují životy LGBT lidí. Poznat Krista neznamená poslouchat dogmata. Co je to Duch? Jak se k němu můžeme přiblížit a jak ho získáme? Meditace odkryje, že to, zda nás Kristus přijme, záleží čistě jen na nás.

Happening Nová země
So 10. 8. 2019, 18.30–19.30,
Letná, komunitní zóna

Feministický happening zaměřený na vizi nové, queer země, kde si budou všichni rovni bez ohledu na orientaci nebo gender. Povede teoložka Magdaléna Šipka a umělkyně Darina Alster.

! Bohoslužba pro účastníky Prague Pride
Ne 11. 8. 2019, 14.00,
Kostel Martin ve zdi, Martinská ul., Praha 1

Bohoslužbu pro účastníky Prague Pride slouží několik farářů a farářek společně. Logos chce prostřednictvím společné bohoslužby křesťanů z různých církví LGBTQ lidem ukázat, že nejhlasitější křesťanští radikálové nepodávají věrný obraz Božího lidu. Společná bohoslužba doloží, že předsudky LGBT lidí vůči křesťanům jsou stejně zbytečné jako předsudky křesťanů vůči LGBT lidem. Přijďte se o tom přesvědčit sami. Po bohoslužbě bude následovat občerstvení s prostorem k rozhovoru.

Logos je 2.6. na Obnově, setkání se tudíž nekoná

přidáno: 31. 5. 2019 1:02, autor: Logos, gay křesťané   [ aktualizováno 31. 5. 2019 1:03 ]

Milé sestry a bratři v Kristu,
setkání pražského Logosu v neděli 2. června se nekoná, neboť termín kolidoval s termínem duchovní obnovy. Společně se můžeme setkat zanedlouho na Mezisetkání nebo za pár týdnů na Prague Pride.
Za pražský Logos Vám všem přeje hezké léto
Standa Kostiha

1-10 of 143