Jaký byl Ostravský Pride

přidáno: 23. 8. 2019 14:39, autor: Logos, LGBTQ věřící
Kdo se v sobotu 17. 8. 2019 náhodně ocitl na ostravském Masarykově náměstí, nestačil se divit. Více než 500 převážně mladých lidí s duhovými vlajkami zaplavili centrum městu, aby se mohli zúčastnit prvního Ostravského Pride. Z náměstí se ve 14.30 vydal průvod do Komenského sadů, kde až do 18.30 hodin probíhal doprovodný program, složený z vystoupení umělců (koncerty, čtení, tanec). Zároveň byly představeny aktivity jednotlivých spolků podílejících se na organizaci festivalu, a to: Mladí Zelení, Rozkoš bez rizika, Food Not Bombs, Amnesty International, LOGOS ČR a Jsme fér.

Též spolek LOGOS ČR se zapojil do průběhu celé akce. Jako jediný měl, společně s iniciativou Jsme fér, v Komenského sadech informační stánek. Během odpoledne tak mohli členové společenství LOGOS vést desítky rozhovorů o činnosti spolku a někdy i o často neradostných životných zkušenostech mladých lidí s odmítavým postojem věřících, nezřídka členů vlastní rodiny. Účastníci setkání si též mohli vyslechnout kázání faráře Českobratrské církve evangelické Pavle Šindlera, který je jedním z duchovních průvodců ostravského společenství LOGOS ČR, na téma hrdosti v každodenním životě. Kázání bylo zakončeno modlitbou.

Proti účastníkům Ostravského Pride vystoupilo asi 30 účastníků alternativního Hetero Pride, hlásících se svými často nenávistnými projevy k „zájmům tradiční rodiny“. Policie ČR však celou situaci řešila s přehledem a nedošlo k narušení radostného a bezproblémového duhového pochodu Ostravou.

Lze jen doufat, že i v příštím roce se podaří v Ostravě uspořádat podobný festival, který bude schopen oslovit svou vstřícnou a neformální atmosférou nejen občany Ostravy, ale též širšího regionu. Spolek LOGOS ČR by na něm jistě neměl chybět.


Comments