Místní skupiny‎ > ‎Ostrava‎ > ‎

Co se děje v Ostravě


Pozvánka na setkání v pátek 30.11.

přidáno: 26. 11. 2018 10:07, autor: Logos, gay křesťané

Milé a milí,

s blížícím se posledním pátkem v měsíci si Vás na prahu adventu dovolujeme pozvat na setkání ostravského společenství LOGOS ČR. Tentokrát nás v pátek 30. 11. 2018 v 19 hodin přivítá bratr farář Pavel v prostorách fary sboru Českobratrské církve evangelické v centru Ostravy u Husova sadu. Sraz jako vždy v 19 hodin před červeným kostelem, případně pro opozdilce přímo na faře za kostelem. :) Lze předpokládat, že ani tentokráte nebudou chybět písničky, vlídné slovo a adventní povzbuzení.

Dovolujeme si Vás též s jistým předstihem pozvat na předvánoční besídku, která se nebude konat v betlémské stáji, ale přímo u nás doma, v Koblově, na adrese Starokoblovská 457/2a, a to v pátek 21. 12. 2018 od 18 hodin. Budeme rádi, když dorazíte a společně tak završíme předvánoční čas. Pokud přinesete něco málo na ochutnání ze svých slaných či sladkých vánočních (či jiných) dobrot, nebude to jistě na škodu. A pokud dáte předem vědět, zda dorazíte, budete to též skvělé – alespoň získáme přehled, na koho ještě čekat, případně kolik židlí máme zapůjčit od sousedů. :)

Zatím přejeme všem poklidný vstup do adventu a pokud možno co nejbezpečnější proklouznutí všemi předvánočními stresovými nástrahami.

Těšíme se na vás.

Luky a Radek :)

Pozvánka na setkání v pátek 26.10.2018

přidáno: 23. 10. 2018 6:38, autor: Logos, gay křesťané

Milí přátelé,

dovolujeme si vás pozvat říjnové setkání společenství LOGOS ČR v Ostravě, které se uskuteční v pátek 26. 10. 2018 v 19 hodin na římsko-katolické faře v Ostravě Třebovicích – vedle kostela. Rádi vás uvidíme. V případě bloudění lze volat na telefon 608 247 760 (Radek).

S přáním poklidného předdušičkového týdne,

Luky a Radek :)

Pozvánka na sektání Logos ČR – Ostrava až v říjnu 5.10.

přidáno: 2. 10. 2018 11:45, autor: Logos, gay křesťané

Milé kamarádky, milí kamarádi,

dovolujeme si vás pozvat na zářijové setkání ostravského společenství LOGOS, které se mimořádně uskuteční až v říjnu – tedy v pátek 5. 10. 2018 v 18.30 na faře Českobratrské církve evangelické v Ostravě (za červeným kostelem na Husově sadu). Sraz v 18.30 u kostela.

Věříme, že i přes konání komunálních a senátních voleb si najdete čas a dorazíte. :) Děkujeme bratru faráři Pavlovi za pozvání. Těšíme se na vás.

Luky a Radek :)

Setkání Logosu Ostrava 29.6.

přidáno: 26. 6. 2018 7:56, autor: Logos, gay křesťané

Milé kamarádky, milí kamarádi,

blíží se nám prázdniny a tím i poslední předprázdninové setkání ostravského společenství Logosu. Takže neváhejte a přijďte! Kdy a kde? V tradičním čase na tradičním místě – tedy v pátek 29. 6. 2017 v 19 hodin na římskokatolické faře v Ostravě-Třebovicích.

Bude-li nám přát počasí, tak si opečeme nějaký ten špekáček, pročež přiberte si nějaký ten buřtík s sebou do batohu (dámy do kabelky).

A když už jsme u našich milých kolegyň, tak si dovolujeme připomenout, že v rámci spolku Logos ČR vznikla ryze ženská skupina, jejíchž setkání je možno se zúčastnit.

Pokud byste chtěli mrknout na netu na nějaká videa, nabízíme ke zhlédnutí následující (ale asi jste je již stejně viděly/i):Těšíme se na Vás!
S přáním krásného léta,

Luky a Radek :)

Pozvánka na debatu naroVinu – Fenomén homosexuality

přidáno: 28. 5. 2018 17:24, autor: Logos, gay křesťané

Milé kamarádky, milí kamarádi,

měsíc květen se pomalu chýlí ke svému konci a vy se jistě ptáte, jak to vypadá s květnovým setkáním našeho společenství, které mělo být poslední pátek v měsíci, a nebylo. Vzhledem k tomu, že hned na začátku měsíce května probíhala tradiční víkendová Duchovní obnova, kterou tentokráte pořádalo ostravské společenství LOGOS, a vzhledem k tomu, že právě na dnešní poslední pátek v měsíci připadla Noc kostelů, kdy jsou všechny kostely zavaleny davy občanů a páni faráři neví, kde jim hlavy stojí, tak jsme se rozhodli pravidelné květnové setkání neuspořádat.

Avšak nebuďte smutní. Máte-li zájem o LGBT duchovní tématiku, jistě zavítejte v úterý 29. 5. 2018 do ostravského klubu Atlantik (Československých legií 3058/7, Moravská Ostrava – vedle Filosofické fakulty OU), kde bude od 17 hodin veřejně diskutovat P. Lukáš Engelmann (kterého znáte Třebovic) s baptistickým psychologem a gayem Markem Macákem (kterého znáte z jeho přednášek uložených na youtube). Přečtěte si pozvánku.

No a připomínám též pozvání právě P. Lukáše, a to na pravidelné setkání LOGOSu opět na faře v Ostravě-Třebovicích v poslední pátek v měsíci červnu – 29. 6. 2018. Toto setkání bychom chtěli věnovat nejen duchovnu, ale zejména špekáčkům a ohni, tak se již těšte na pěkný červnový večer.

Mějte se krásně, užívejte letních dnů a snad brzy na shledanou

Vaši

Luky a Radek :)

Pozvání na dubnové setkání 27.4.2018

přidáno: 25. 4. 2018 2:53, autor: Logos, gay křesťané

Milí přátelé,

po měsíci si vás opět dovolujeme pozvat na pravidelné setkání ostravského společenství LOGOS ČR, které se uskuteční v již pravidelném termínu posledního pátku v měsíci, tedy v pátek 27. 4. 2018, v 19.30 hodin na faře Českobratrské církve evangelické (červený Kristův kostel, zastávka Husův sad, centrum města Ostravy). Sraz bude tradičně před kostelem – setkání posléze na faře. Kdo by nás  měl problém najít, volejte prosím na číslo 608 247 760 (Radek).

Dovolujeme si též připomenout, že naše společenství plánuje na víkend 4.–6. 5. 2018 česko-slovenské setkání v Bystřici pod Hostýnem. Tentokráte bude laděno spíše psychologicky, ale přítomno bude vícero duchovních, je tedy možno očekávat též duchovní povzbuzení. Kdo by měl ještě zájem o účast, možná by se našlo jedno nebo dvě volná místa. :)

V každém případě se na vás všechny těšíme.

S přáním pohodového a s plnou energií prožívaného jara,
Luky a Radek

Pozvání na březnové setkání už 23.3.

přidáno: 20. 3. 2018 15:21, autor: Logos, gay křesťané   [ aktualizováno 20. 3. 2018 15:21 ]

Milé kamarádky, milí kamarádi,

přijměte prosím pozvání na březnové setkání ostravského společenství LOGOS, které se vzhledem k blížícím se velikonočním svátkům uskutečení výjimečně o týden dříve, tedy již v pátek 23. 3. 2018 v 19.30 na faře Římsko-katolické církve v Ostravě-Třebovicích (ulice V Mešníku, vedle kostela). Všichni jste srdečně zváni. V případě, že byste nás na místě nemohli najít, je zde k dispozici telefon 608 247 760 (Radek).

Dále si dovolujeme upozornit na možnost přihlásit se na víkendové setkání v Bystřici pod Hostýnem (4.–6. 5. 2018), jak jsme Vás již o tom informovali v minulém týdnu.

Mějte se krásně, ať Vám i v těchto třeskutých mrazech slouží zdraví a ať se vydaří finiš postních příprav na Velikonoce!

Vaši
Luky a Radek

Zpráva pro valnou hromadu o činnosti ostravské skupiny v letech 2016–2017

přidáno: 7. 3. 2018 6:25, autor: Logos, gay křesťané   [ aktualizováno 7. 3. 2018 6:25 ]

Ostravské společenství Logos obnovilo svou činnost v červnu roku 2010. Od té doby jsou v Ostravě realizována pravidelná měsíční setkání. Vzhledem k ne příliš vysokému počtu členů a k neformálnímu charakteru tohoto společenství jsme se v prvních letech setkávali vždy v bytech jednotlivých členů, a to ať již v rámci duchovního programu, který si někdo z členů připravil, tak též na tzv. herních večerech při hraní společenských her. Chodili jsme spolu též do kina, do divadla, na výlety, na poutě. Za uplynulých 8 let se rámci společenství vystřídalo mnoho zájemců o setkávání – někteří přišli jednou, jiní vícekrát. Mnozí pak Ostravu opustili kvůli změně zaměstnání, bydliště. Pravidelných setkání se účastní 7 až 10 zájemců.

V roce 2013 se podařilo navázat spolupráci s představiteli Ostravsko-opavské diecéze ŘKC, kdy byl na žádost společenství Logos ustanoven biskupem Františkem Václavem Lobkowiczem pověřený kněz pro pastoraci LGBT věřících P. Lukáš Engelmann. S ním navázalo počátkem roku 2014 společenství Logos kontakty. Od září 2014 se pak pravidelná měsíční setkání společenství Logos konají na půdě fary římskokatolické farnosti Ostrava-Třebovice, kde je farářem.

V dubnu 2016 se vyskytla možnost realizovat pravidelná setkávání společenství Logos též na půdě ČCE v Ostravě. Po jednáních s oběma faráři sboru a po projednání staršovstvem v říjnu a listopadu 2016 se dostalo aktivitám Logosu plné podpory. Doprovázení našich setkání se ujal pan farář Pavel Šindler. První setkání na půdě sboru uskutečnilo 24. 2. 2017. Od té doby se setkání ostravského společenství Logos víceméně střídají mezi farami ČCE a ŘKC.

V roce 2017 proběhlo celkem 10 pravidelných setkání ostravského společenství Logos, z toho 4 na půdě fary ŘKC v Ostravě-Třebovicích a 4 na půdě fary ČCE v centru Ostravy. Dvě setkání pak byla bytová u Radka a Lukáše v Ostravě-Koblově. Při setkáních na farách obou církví je věnován prostor jak modlitbě, písním a sdílení, tak též duchovním tématům – ať již s odkazem na úryvky z Písma, tak též s ohledem na aktuální liturgické období. Bytová setkání jsou zcela neformální.

Členové společenství Logos se v roce 2017 nemalou (vlastně zcela zásadní) měrou podíleli na realizaci kampaně Jsme fér! v Ostravě. Nejen že se v hojné míře účastnili setkání pořádaných k této kampani, ale zejména přidali ruce k dílu a celou tuto kampaň v Ostravě odedřeli. První krůčky ke spolupráci byly našlápnuty již 3. 12. 2016 kdy se v Ostravě uskutečnilo v rámci Ozvěn QFF Mezipatra promítání filmu Freedom to Marry. Následně se pak členové ostravského společenství Logos zapojili do příprav zahájení kampaně 1. 5. 2017 v Dolní oblasti Vítkovice (distribuce letáků, sbírání podpisů, pečení perníků, příprava občerstvení, rozhovory s návštěvníky…). Ostravské společenství Logos též zajišťovalo stánek kampaně Jsme fér! po dobu trvání festivalu Colours of Ostrava (19.–22. 7. 2017). Členové ostravského společenství Logos se též v barvách kampaně Jsme fér! účastnili průvodu na festivalu Prague Pride. No a v neposlední řadě členové ostravského společenství Logos zajišťovali dne 16. 9. 2017 stánek kampaně Jsme fér! na festivalu Zažít Ostravu jinak. V září a říjnu 2017 se velká část členů ostravského společenství Logos zapojila v rámci kampaně Jsme fér! do oslovování kandidátů ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR ohledně jejich názoru na manželství stejnopohlavních párů a na přiosvojování dětí těmito páry. Od ledna 2018 členové společenství Logos převzali plnou koordinaci kampaně Jsme fér! na území Moravskoslezského kraje, včetně zajištění tzv. férových míst (podpisová místa) a zintenzivnění sběru podpisů pod petici. První velkou akcí kampaně v roce 2018 bude přítomnost stánku a sběr podpisů na tradičním Duhovém plese v Ostravě dne 10. 3. 2018. Očekávat se dají opět aktivity při oslavách 1. máje a při festivalu Colours of Ostrava.

Ostravské společenství Logos ČR však nežilo v roce 2017 jen kampaní Jsme fér! Ve dnech 5.–8. 5. 2017 jsme se zúčastnili tradiční duchovní obnovy pořádané brněnským společenstvím Logos na Sv. Hostýně. Ve dnech 6.–13. 8. 2017 jsme přispěli svými silami a svou účastí na aktivitách spolku Logos ČR v rámci festivalu Prague Pride (pomoc ve stánku, účast na bohoslužbách, v průvodu), dne 2. 9. 2017 se alespoň jeden člen našeho společenství účastnil festivalu Pilsen Pride. Dne 29. 11. 2017 se členové ostravského společenství Logos na pozvání účastnili besedy se studenty třetího a čtvrtého ročníků gymnázia v Mladé Boleslavi na témata homofobie a současný život LGBT lidí. V roce 2018 čeká ostravské společenství Logos velký úkol spočívající v přípravě programu již tradiční duchovní obnovy ve dnech 4.–8. 5. 2018 opět na Sv. Hostýně.

Děkujeme tímto všem, kdo se na činnosti ostravské místní skupiny aktivně podílí, tedy našim pánům farářům Lukášovi a Pavlovi s celou jeho rodinou, dále členům, bez kterých by setkání byla zbytečná, a to zejména Vlaďce a Benovi, Kristýnce, Andreji, Kamilovi, Tomovi, Lukášovi, Vaškovi, Jarkovi, Mirkovi, Martinovi, Alešovi a mnoha dalším, kteří se na našich setkáních mihli třeba jen jednou, přesto nás však obohatili svými myšlenkami, svým životem. Děkujeme též farním společenstvím, která nás přijala. Věříme, že se bude tato spolupráce nadále rozvíjet, že se budeme i nadále vzájemně obohacovat.

Za ostravské společenství Logos   
Radek Šoustal
3. 2. 2018

Setkání ostravského společenství Logos v roce 2017:
27. 1. 2017 19:30 – fara ŘKC Ostrava-Třebovice
24. 2. 2017 19:30 – fara ČCE Ostrava-Moravská Ostrava
31. 3. 2017 19:30 – fara ŘKC Ostrava-Třebovice
28. 4. 2017 19:30 – fara ČCE Ostrava-Moravská Ostrava
26. 5. 2017 19:30 – fara ŘKC Ostrava-Třebovice
30. 6. 2017 19:30 – fara ČCE Ostrava-Moravská Ostrava
22. 9. 2017 19:00 – Ostrava-Koblov
20. 10. 2017 19:30 – fara ŘKC Ostrava-Třebovice
24. 11. 2017 19:00 – fara ČCE Ostrava-Moravská Ostrava
22. 12. 2017 18:00 – Ostrava-Koblov
26. 1. 2018 19:00 – fara ŘKC Ostrava-Třebovice

Účast na dalších aktivitách:
5.–8. 5. 2017 – Duchovní obnova Sv. Hostýn
6.–13. 8. 2017 – Prague Pride
2. 9. 2017 – Pilsen Pride
29. 11. 2017 – přednáška na gymnáziu v Mladé Boleslavi   

Setkání ke kampani Jsme fér!
3. 12. 2016 – Ozvěny QFF Mezipatra – DOV Ostrava-Vítkovice – propagace, pomoc s realizací
20. 1. 2017 18:00 – kavárna Maryčka DOV Ostrava-Vítkovice – koordinační setkání
3. 3. 2017 18:30 – kavárna Maryčka DOV Ostrava-Vítkovice – koordinační setkání
1. 5. 2017 – celodenní oslava 1. máje v DOV Ostrava-Vítkovice – propagace, účast ve stánku
19.–22. 7. 2017 – Colours of Ostrava – koordinace, propagace ve stánku
11. 8. 2017 – Praha – celostátní koordinační setkání kampaně Jsme fér!
12. 8. 2017 – Praha – Prague Pride – účast v průvodu
16. 9. 2017 14:00–22:00 – uliční festival Zažít Ostravu jinak – propagace ve stánku
12. 10. 2017 19:00 – kavárna Maryčka DOV Ostrava-Vítkovice – koordinační setkání
10.–11. 11. 2017 – Brno – celostátní koordinační setkání kampaně Jsme fér!

Únorové setkání 23.2.2018

přidáno: 20. 2. 2018 6:05, autor: Logos, gay křesťané   [ aktualizováno 20. 2. 2018 6:05 ]

Milé sestry, milí bratři, přátelé,

dovolujeme si vás po měsíci sezvat k tradičními posledněpátečnímu setkání ostravského společenství LOGOS ČR, tentokráte díky laskavému pozvání bratra faráře Pavla opět na faře Českobratrské církve evangelické u Červeného (Kristova) kostela na Husově sadu v centru Ostravy, a to dne 23. 2. 2018, v 19:30 hodin (abychom mohli přijít všichni opravdu včas :) ). Moc se na vás těšíme. I když je zde doba postní, bylo by škoda dávat si půst právě od těchto setkání. Sraz bude tradičně před kostelem – pak se přesuneme na faru. Kdo přijde později, volejte na 608 247 760 (Radek).

Zároveň si vám dovolujeme připomenout, abyste si do kalendářů nezapomněli zapsat datum 4. až 8. května 2018, kdy v Bystřici pod Hostýnem proběhne tradiční duchovní obnova pořádaná ostravským LOGOSem. Připravujeme podrobnější mail, ale jistě se vám plní diáře již nyní, tak je třeba na to pamatovat. :)

Mějte se krásně přátelé. Přejeme vám, ať v tom mrazu vůkol prožíváte co možná nejdéle trvající teplé chvíle.

Vaši
Luky a Radek :)

Jsme fér v Ostravě a okolí 13.2.2018 v 18 hodin

přidáno: 12. 2. 2018 8:33, autor: Logos, gay křesťané   [ aktualizováno 12. 2. 2018 8:33 ]

Přeji hezký páteční večer!

Jste z Ostravy a okolí a chcete být fér? 
Přijďte na naši schůzku v úterý 13.2. do kavárny Maryčka v Cineportu, kde se dozvíte více o možnosti zapojení do kampaně! 
A dejte prosím vědět i svým známým ;) 

Těšíme se na vás! 
Vlaďka, Luky a Viktor

1-10 of 29