Místní skupiny‎ > ‎Praha‎ > ‎Co se děje v Praze‎ > ‎

Česko není Sodoma

přidáno: 5. 9. 2015 4:32, autor: Logos, LGBTQ věřící   [ aktualizováno 5. 9. 2015 4:32 ]
Stáli tam s tím transparentem už loni. Nebo to bylo předloni? Letos navíc stejné heslo vykřikovali do megafonů, dokonce i v angličtině – pro případ, že by kolem procházel někdo nevidomý, negramotný nebo neznalý češtiny.

Na první pohled nelze než souhlasit. Je to asi stejně banální pravda, jako že včera není dnes a kočka není pes. Transparent byl velmi pěkně graficky vyveden a skoro se mohlo zdát, že docela zapadá do té pestré duhové směsice. Letošní vykřikování pod letenskými schody bylo už o něco agresivnější, jako by chtělo tomu neprůstřelnému heslu dodat jakousi přidanou výpovědní hodnotu.

Pořadatelé této protestní akce chtěli snad mimo jiné vyjádřit, že Sodomu chápou jako symbol zvrácenosti a hříchu. Česko podle nich takové není, ale tady se dostáváme k očividnému nesmyslu. Česko snad není zvrácené a hříšné??? Samozřejmě že je, vidíme to všude ve veřejném životě, a jsme-li poctiví sami k sobě, pak i v životech vlastních. Česko má dnes přibližně deset milionů hříšníků, hříšní jsou všichni účastníci Prague Pride, hříšní jsou i ti, kdo se proti ní vymezují.

Tvrdit v tomto smyslu, že Česko není Sodoma, tedy že je lepší než Sodoma, by nebylo ničím jiným než pokrytectvím. Pevně doufám, že původní záměr citovaného hesla takový nebyl; sami autoři snad chápou, že o některých hříších současného Česka se obyvatelům Sodomy ani nesnilo. Máme snad tedy naopak číst, že Česko je horší než Sodoma? Ale v tom případě, nebylo by to zase až příliš sebemrskačské?

Hříchy Česka jsou z podstatné části nesrovnatelné s hříchy Sodomy, takže z tohoto hlediska rovněž platí, že Česko není Sodoma. Především homosexualita v dnešním smyslu hříchem Sodomy jistě nebyla, což je patrné při pozorném čtení biblického textu. V dějinách výkladu se hřích sodomský chápal různě, ale zůstaneme-li u samotné knihy Genesis, kde se ten příběh objevuje poprvé, zdá se, že u jeho kořene byl strach z cizího a neznámého. Sodomané se chtěli Lotových hostů násilím zmocnit, protože z nich měli strach.

Kéž tedy Česko není jako Sodoma, když se setkává s cizím a neznámým. Kéž nepropadá strachu z cizinců, příchozích nebo jen projíždějících, zvláště z těch, kteří utíkají před válkou a terorem; kéž ani homosexuálové nejsou islamofobní, kéž muslimové přicházející do Evropy nejsou homofobní. Kéž se nepokoušíme znásilňovat cizí svědomí a ponecháme mu jeho svobodu, ačkoli mu nerozumíme.

Nakonec, ani tváří v tvář skutečným hrozbám a nebezpečím nemusíme podlehnout zmatku a panice. Místo výkřiků na náměstích a rozcestích raději v tiché důvěře prosme Boha, aby s Českem, s Evropou, s celým světem nenakládal jako se Sodomou a odvrátil katastrofy, kterých se mnozí z nás děsí. Česko je hříšné především tím, jak je ustrašené – ale není Sodoma. Ať jsme pro Prague Pride nebo proti, máme za co se společně modlit.

Tomáš Adámek
Comments